Austrálie viní z kyberútoku na parlament cizí stát, hackeři napadli i systémy politických stran

Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu, je zřejmě odpovědná cizí státní moc. V pondělí to řekl australský premiér Scott Morrison, konkrétní stát však nejmenoval. Podle analytiků by pravděpodobným pachatelem napadení, které přišlo jen několik týdnů před volbami do tamního parlamentu, mohla být Čína, Rusko nebo Írán, napsala agentura Reuters.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle analytiků by pachatelem kyberútoku mohla být Čína. Ilustrační foto | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Naši kybernetičtí experti se domnívají, že za tuto škodlivou aktivitu je zodpovědný sofistikovaný státní aktér,“ řekl Morisson v parlamentu.

Kyberúřad odpověděl na dopis společnosti Huawei. Její technologie dál považuje za bezpečnostní riziko

Číst článek

Poslancům, členům vlády i samotnému šéfovi kabinetu bylo již dříve řečeno, aby si poté, co 8. února australské úřady odhalily napadení parlamentních počítačů, okamžitě změnili hesla.

Podle premiéra útočníci napadli i počítačové systémy některých politických stran – Liberálů, Sociálnědemokratické i Národní strany. Morrison nicméně dodal, že nebylo zjištěno ovlivňování voleb. Australané mají hlasovat o obsazení parlamentu v polovině května.

Podle některých médií je původcem útoku Čína, napsala agentura AFP. Z oficiálních kruhů ale na Peking nikdo neukázal.

Vztahy mezi Austrálií a Čínou se zhoršily od roku 2017 poté, co Canberra obvinila Peking, že se vměšuje do jejích vnitřních záležitostí.

Napětí se ještě zvýšilo před několika měsíci, když Austrálie zakázala čínské firmě Huawei účast na projektu komunikační sítě nové generace 5G a tento měsíc zrušila vízum prominentnímu čínskému obchodníkovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme