Boje o Hadí ostrov pokračují. Ukrajinci uvedli, že zasáhli ruskou podpůrnou loď Vsevolod Bobrov

Ukrajinské síly poškodily v Černém moři logistickou podpůrnou loď ruského námořnictva, uvedl ve čtvrtek mluvčí vojenské správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk. Plavidlo zasáhla podle dřívějších informací ukrajinská střela, napsala agentura Unian. Ruské úřady žádný incident na moři neohlásily a informaci nelze nezávisle ověřit.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská podpůrná loď Vsevolod Bobrov

Ruská podpůrná loď Vsevolod Bobrov | Zdroj: Reuters

„Výsledkem akce našeho námořnictva začala hořet podpůrná loď Vsevolod Bobrov, jedna z nejnovějších v ruské flotile,“ uvedl Bratčuk, podle kterého byla loď tažena k přístavu Sevastopol. Plavidlo bylo podle něj zasaženo u Hadího ostrova, který se nachází v ukrajinských vodách Černého moře nedaleko hranic s Rumunskem.

Rusko a Ukrajina bojují o důležitý bod v Černém moři. ‚Kdo získá Hadí ostrov, ovládne válku,‘ varuje expert

Číst článek

Vselovod Bobrov byl do služby nasazen loni v srpnu, do stejné lodní třídy ruského námořnictva patří jen jedno další plavidlo. Podle Unianu k Hadímu ostrovu, kde se nedávno mezi jednotkami Kyjeva a Moskvy opět rozhořely boje, loď vezla posily včetně systémů protivzdušné obrany.

O Hadí ostrov hodlají Ukrajinci podle šéfa jejich rozvědky Kyryla Budanova bojovat tak dlouho, jak to bude potřeba. Jedná se totiž o strategický bod jak pro ukrajinskou, tak i pro ruskou armádu. Ten, kdo ho ovládá, totiž kontroluje nejen situaci na moři, ale do jisté míry i ve vzduchu na jihu Ukrajiny. 

Budanov také uvedl, že z ostrova je možné zablokovat pohyb civilních lodí na jihu Ukrajiny. „Je to strategicky důležitý bod, abychom otevřeli námořní obchodní cesty ... a překazili možné vojenské operace Ruska v Podněstří, odkud může útočit na západní část Ukrajiny,“ vysvětlil Budanov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme