‚Běžně suchá místa vypadala jako obří řeky.‘ Japonsko se vzpamatovává po tajfunu, očekává sesuvy bahna

Týmy záchranářů v pondělí pokračovaly v pátrání po nezvěstných v severní a centrální části Japonska, kde o víkendu napáchal obrovské škody tajfun Hagibis. Předpověď počasí na pondělí byla pro zasažené oblasti opět deštivá a úřady proto varovaly, že hrozí další sesuvy bahna. Bez dodávek elektřiny zůstávaly desetitisíce domácností, napsala agentura AP.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prohledává zaplavenou oblast v naganské prefektuře v Japonsku | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Hagibis se přes Japonsko přehnal v sobotu se silným větrem a rekordními srážkami. Více než 20 vodních toků se vylilo ze svých břehů, tisíce domů byly poškozeny či zaplaveny. Zpravodajská agentura Kjódó ve své nejčerstvější bilanci zvýšila počet obětí tajfunu na 36, dalších 16 osob se podle ní stále pohřešuje.

„Někde bahnitá voda v ulicích, polích a obytných zónách opadla. Mnohá místa ale zůstávala zaplavená, domy a okolní cesty zakryté bahnem a poseté dřevěnými úlomky a dalšími troskami. Některá běžně suchá místa stále vypadala jako obří řeky,“ popisuje situaci AP.

V Tokiu a okolí bylo v pondělí stále přes 50 tisíc domácnostní bez elektřiny, další tisíce obydlí bez proudu evidovali v prefekturách severně od hlavního města.

Se záchrannými operacemi v zasažených oblastech pomáhají vojáci a hasiči z celé země. V centrech pro evakuované je podle AP kolem 30 tisíc lidí. Přeživší i krizové složky se budou muset vypořádat také s chladnějším počasím, které má tento týden zavládnout na severu Japonska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme