Haider dal sbohem velké politice

Korutanský hejtman Jörg Haider odchází z rakouské spolkové politiky. Prohlásil to v pátek večer ve zpravodajském pořadu rakouské televize. Napříště se prý hodlá plně věnovat už jen záležitostem v Korutanech a na spolkové úrovni se v budoucnu nebude ucházet o žádnou funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider | Foto: ČTK/EPA

"I když u bývalého předsedy krajně pravicové strany Svobodných Jörga Haidera nikdy nelze jeho výroky brát stoprocentně, skutečně dnes prohlásil, že už nebude dělat politiku na úrovni spolkové vlády", hlásí z Vídně zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová. Znamená to, že od dnešního dne není členem koaličního výboru, v němž ministři obou koaličních stran - FPÖ a strany lidové - projednávají vládní záležitosti. Haiderův úmysl potvrdila i agentura APA; on sám označil v televizním pořadu své rozhodnutí za konečné.

Kontroverzní rakouský politik stál v čele Svobodných od roku 1986 do února 2000. Po uzavření povolební koalice s lidovci předsednickou funkci opustil, neboť ostatní členové Evropské unie na protest proti jeho účasti ve vládě zmrazili své vztahy s Rakouskem.

Dvaapadesátiletý Haider, označovaný za populistu a nacionalistu, bývá pro své postoje a výroky častým terčem kritiky doma i v zahraničí. Zatím naposledy na sebe upozornil tento týden svou "soukromou" návštěvou Iráku, během níž se setkal s prezidentem Saddámem Husajnem.

Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme