Haider: Už jsem pryč, už jsem zase tady

Povolební život v Rakousku nabývá značné turbulence. První senzační zprávou bylo, že Jörg Haider odstupuje kvůli volebnímu neúspěchu Strany svobodných z funkce hejtmana Korutan. Teď už to opět není pravda. Prezident Tomas Klestil už mezi tím zahájil rozhovory s politickými lídry všech čtyř parlamentních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider | Foto: ČTK/AP

Už jsem pryč, už jsem zase tady - tato slova se v Rakousku stala oblíbeným sloganem žurnalistů. Takto totiž ohlašoval Jörg Haider odchod z nejrůznějších funkcí a pak zase jeho návrat. Ještě odpoledne Haider tvrdil, že vyvodí z volebního debaklu FPÖ konsekvence a dává k dispozici svojí funkci hejtmana Korutan. "Vidím to jako nedůvěru vůči mě a mojí politice, a proto oznámím svému předsednictvu svůj odchod," řekl rozhlasové stanici ORF.

Předsednictvo FPÖ ale večer Haiderův návrh odstoupit nepřijalo. "Jörg Jaider bude dále pracovat jako hejtman Korutan tak dlouho, dokud ho bude chtít obyvatelstvo." prohlásil šéf strany Herbert Haupt. Dodal, že Haider je důležitým stabilizačním faktorem. Samotný aktér se k záležitosti zatím nevyjádřil.

Jako s prvním hovořil o nové politické situaci v zemi spolkový prezident Thomas Klestil s vítězem voleb Volfgangem Schüsselem. Podle něj však nepadla slova o budoucí koalici, neboť až dnes večer budou předsednictva jednotlivých stran a analyzovat vzniklou situaci. Opoziční sliby FPÖ a Zelených jsou den po volbách už méně definitivní. Koaliční spolupráci s lidovci nevyloučil ani Jörg Haider.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme