Haiderův úmysl odejít vyvolal krizi mezi Svobodnými

V rakouské pravicové straně Svobodných to vře. Napětí vyvolal spor kvůli tvrzení šedé eminence strany Jörga Haidera, že odchází z vrcholné politiky. Šéfka Svobodných Susanne Riess-Passerová má prý ještě dnes večer přijít s důležitým rozhodnutím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider | Foto: ČTK/EPA

Haiderova stana Svobodných prožívá největší krizi od chvíle, kdy vstoupila do vlády. Její oficiální předsedkyně Susanne Riess-Passerová se dnes po svém návratu ze Spojených států rozhodla vyvodit důsledky pro všechny, kteří zapříčinili současný stav.

"Je to jedna z nejméně potřebných situací, které jsme kdy měli, protože tady byl udělán z komára velbloud, ke škodě strany. A z toho neviním média," řekla předsedkyně FPÖ a vicekancléřka Riess-Passerová.

Ve Vídni je se značným zájmem očekáván závěr jednání předsednictva strany, které právě probíhá. Zejména pak na otázku, kdo musí odstoupit a zda Haider bude skutečně vládnout pouze v Korutanech.

Kontroverzní rakouský politik stál v čele Svobodných od roku 1986 do února 2000. Po uzavření povolební koalice s lidovci předsednickou funkci opustil, neboť ostatní členové Evropské unie na protest proti jeho účasti ve vládě zmrazili své vztahy s Rakouskem.

Dvaapadesátiletý Haider, označovaný za populistu a nacionalistu, bývá pro své postoje a výroky častým terčem kritiky doma i v zahraničí. Zatím naposledy na sebe upozornil tento týden svou "soukromou" návštěvou Iráku, během níž se setkal s prezidentem Saddámem Husajnem.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme