Haiťané viní z rozšíření cholery OSN

Haiti stíhá jedna pohroma za druhou. Po lednovém katastrofálním zemětřesení stále zůstává více než milion lidí bez střechy nad hlavou. Karibským státem se navíc šíří smrtelná cholera, která si už vyžádala více než tisíc obětí. Nakažených je téměř 17 tisíc, ale podle odhadu OSN jich nakonec může být desetkrát víc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Specialistka UNICEF pro ochranu dětí

Specialistka UNICEF pro ochranu dětí | Foto: Roger LeMoyne, Unicef

Ze zavlečení cholery na ostrov obviňují Haiťané OSN, respektive nepálské vojáky, kteří tam působí v rámci mise Spojených národů.

Přímo na Haiti je koordinátorka humanitární organizace ADRA Česká republika Martina Mandová. V současné době se nachází ve vesničce Petit Goave přibližně 70 kilometrů od hlavního města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátorka humanitární organizace ADRA Martina Mandová hovoří živě z Haiti o aktuální situaci v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Tady nevidíme nějaké výrazné demonstrace, ale je pravda, že cholera je tady braná jako stigmatizující choroba, která na Haiti dosud nebyla, na rozdíl třeba od HIV,“ uvedla Martina Mandová.

Obyvatelé podle jejích slov proto hledají vnějšího nepřítele, jemuž by choleru přiřkli. V tomto případě to jsou vojáci Spojených národů (UN).

„Proto už probíhají v hlavním městě Port-au-Prince i dalším větším městě na Haiti dosti ostré demonstrace, a dokonce museli přemístit posádky UN do jiných oblastí, protože útoky byl poměrně agresivní,“ řekla koordinátorka.

Demonstrace proti OSN a s tím související nepokoje si v řadách protestujících vyžádaly už dva mrtvé. Dalších nejméně dvacet osob, včetně šesti vojáků Spojených národů, bylo zraněno. Situace je stále napjatá.

S cholerou na Haiti se podle Martiny Mandové nicméně daří humanitárním organizacím bojovat.

Štěpánka Čechová, Pavel Polák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme