Haiti: 50 až 100 tisíc mrtvých, infrastruktura v troskách

Při ničivém zemětřesení, které před třemi dny postihlo Haiti, zemřelo podle nejnovějších odhadů Panamerické zdravotnické organizace 50 až 100 tisíc lidí. Dalších 3 a půl milionů obyvatel ostrova katastrofa nějakým způsobem postihla. Zranění potřebují okamžitou pomoc, bez které počet obětí ještě poroste.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti. Záchranáři hledají zavalené lidi.

Haiti. Záchranáři hledají zavalené lidi. | Foto: AFP

Lidem žijícím v troskách města chybí především pitná voda, jídlo, zdravotní péče a přístřeší. Podle záchranářů hrozí šíření nakažlivých nemocí. Ačkoliv do oblasti míří humanitární pomoc ze všech koutů světa, k lidem, kteří ji potřebují se zatím nedostává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Broža z Informačního centra OSN v odpoledních Ozvěnách dne

V ulicích se hromadí mrtvá těla a ranění marně čekají na nutnou lékařskou péči. Následujících několik hodin může být přitom pro některé z nich kritických.

Podle vedoucího informačního centra OSN Michala Broži jde o jednu z největších humanitárních katastrof poslední doby. V Port-au-Prince bylo zničeno 50 procent všech budov.

"Na místo už dorazilo na 2 tisíce záchranných týmů. Pomoc proudí, ale je to doslova závod s časem. Problémem je především logistika a koordinace záchranných prací," řekl Broža.

Na místě chybí potřebná technika, letiště v hlavním městě sice funguje, ale má své limity. Poškozena je řídící věž, takže počet letadel, která mohou přistávat je omezený.

Problémem je i přijímání pomoci po moři, protože všechny jeřáby v přístavu byly zničeny. Zničené jsou i silnice, které navíc zavalila vrstva trosek. To vše je potřeba změnit a opravit, aby se pomoc mohla vydat na cestu tam, kde je nejvíc potřeba.

Nový Marshallův plán

Haitský velvyslanec v Německu žádá o dlouhodobou pomoc při rekonstrukci. Zemětřesení postihlo více než třetinu obyvatel karibské země a bez mezinárodní pomoci by podle něj mohlo dojít k další občanské válce a zemi by trvalo desetiletí, než by se vzpamatovala. Požádal proto o vytvoření jakési obdoby Marshallova plánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americké pomoci Haiti mluvil v odpoledních Ozvěnách dne historik Igor Lukeš, který působí na univerzitě v Bostonu

Na pomoc Haiti už přispěchal celý svět. Nejaktivnější zemí jsou Spojené státy. Americký prezident Barack Obama slíbil svému haitskému protějšku René Prevalovi rozsáhlou pomoc při obnově zasažené země. Dosud poskytly USA 100 milionů dolarů a slibují další.

Obama nicméně bude dále koordinovat finanční pomoc s dalšími zeměmi. Mimo jiné i s Francií a OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Humanitární pomoc USA pro Haiti očima zpravodaje ČRo ve Spojených státech Víta Pohanky.

Jak ale řekl historik Igor Lukeš, který působí na univerzitě v Bostonu, nejde jen o peníze. USA posílají také velkou plovoucí nemocnici, 10 tisíc vojáků a helikoptéry.

"Námořní pěchota bude zajišťovat bezpečnou distribuci jídla, vody a léků. Možná se bude podílet i na pohřbívání mrtvých těl, aby se zabránilo šíření infekčních chorob," řekl Lukeš.

Z českých charitativních organizací vyhlásily finanční sbírky organizace Člověk v tísni, katolická charita, Český červený kříž a také organizace Lékaři bez hranic, která do Karibiku posílá i chirurga. Sbírku vyhlásila také ADRA.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Igor Maňour, Pavel Polák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme