Policie zabila čtyři lidi podezřelé z vraždy prezidenta Haiti. Další dva zatkla

Bezpečnostní složky na Haiti zastřelily čtyři členy komanda, které podezírají ze středeční vraždy prezidenta Jovenela Moïseho. Další dva lidi pak zadržely. Podle zahraničních médií to oznámil šéf tamní policie. Haitská první dáma, která při útoku utrpěla těžká zranění, podle amerických médií již dorazila do nemocnice v Miami. Dominikánská republika kvůli situaci v Haiti uzavřela se svým sousedem hranice.

Port-au-Prince Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žlutá páska nedaleko rezidence, kde zavraždili prezidenta Haiti | Foto: Estailove St-Val | Zdroj: Reuters

„Čtyři nájemné zabijáky jsme zabili, dva jsme dostali pod naši kontrolu. Tři policisty, kteří byli vzati jako rukojmí, jsme osvobodili,“ řekl v televizi policejní šéf Léon Charles. „Policie s útočníky nadále bojuje. Zabijeme je nebo je zajmeme,“ dodal.

Vedení Haiti se po smrti prezidenta ujal premiér Claude Joseph, který vyhlásil na dva týdny výjimečný stav, na bezpečnost v zemi tak dohlíží armáda.

K atentátu došlo ve středu v prezidentově soukromé rezidenci v metropoli Port-au-Prince. Podle haitského velvyslance v USA za vraždou stojí profesionální komando, které vystupovalo jako agent americké Agentury pro potírání narkotik (DEA). Z jakých popudů nebo na čí pokyny ozbrojenci jednali, zatím není jasné. Podle Josepha mluvili španělsky a anglicky.

Zajištění míru

Moïse čelil během své vlády řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalého vedení země.

Americký prezident Joe Biden ve středu vraždu odsoudil, stejně jako generální tajemník OSN António Guterres.

Ozbrojení atentátníci zavraždili v soukromé rezidenci prezidenta Haiti. První dámu postřelili

Číst článek

Podobně se vyjádřila i Rada bezpečnosti OSN, která ve společném prohlášení rovněž vyzvala všechny strany, aby „zachovaly klid, byly zdrženlivé a vyhnuly se jakýmkoliv činům, které by ještě prohloubily nestabilitu“. Prohlásila rovněž, že pachatelé činu musí být předvedeni před spravedlnost. Rada bezpečnosti během čtvrtka o situaci na Haiti povede mimořádné jednání za zavřenými dveřmi.

S Josephem ve středu hovořil šéf americké diplomacie Antony Blinken a zavázal se spolupracovat s haitskou vládou na zajištění míru a bezpečnosti v zemi, oznámilo americké ministerstvo zahraničí.

Dominikánská republika vzhledem k vývoji uzavřela hranici se svým sousedem a posílila v jejím okolí bezpečnost. Přes 380 kilometrů dlouhá hranice protínající ostrov Hispaniola, jež spolu obě karibské země sdílí, byla uzavřena s okamžitou platností, oznámily dominikánské úřady.

Dominikánská armáda kvůli situaci v Haiti uzavřela se svým sousedem hranice. | Foto: Ricardo Rojas | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme