Na Haiti pohřbili zavražděného prezidenta Moïseho. Obřadu předcházely násilnosti v ulicích

Za přísných bezpečnostních opatření proběhl v Cap-Haitienu pohřeb haitského prezidenta Jovenela Moïseho, kterého v noci 7. července zavraždilo v jeho domě komando ozbrojenců. Krátce po zahájení pohřbu ve městě na severu země, odkud Moïse pocházel, z ceremoniálu odjela americká delegace, a to kvůli střelbě, která se ozývala z okolí. Lidé ve městě demonstrovali za objasnění prezidentovy vraždy, někde se to neobešlo bez násilností.

Cap-Haitien Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vdova po prezidentovi, Martine Moïseová, která byla při atentátu rovněž zraněna, se pohřbu účastnila se svými třemi dětmi a měla americkou ochranku. Vraždu svého muže znovu označila za zradu a zbabělé spiknutí.

‚Střílejí, zmobilizujte lidi.‘ Haitský prezident volal před smrtí o pomoc veliteli policie i známému

Číst článek

„Oligarchové vyhráli bitvu, my jsme bitvu prohráli, ale válka ještě neskončila,“ prohlásila první dáma a dodala, že její manžel se vždycky snažil dělat pro lidi co nejvíce. Emotivní projev na pohřbu měla i prezidentova dcera.

Ve čtvrtek lidé v ulicích Cap-Haitien na demonstracích žádali objasnění prezidentovy vraždy. Na některých místech hořely pneumatiky a lidé házeli kameny na státní úředníky. Jinde v zemi byl ale v posledních dvou týdnech podle agentury Europa Press relativní klid.

Napětí ve městě Cap-Haitien zvýšila i přítomnost šéfa národní policie Léona Charlese, na něhož demonstranti křičeli a pískali. Viní ho totiž, že prezidenta neochránil. Moïse měl vlastní ochranku, ale při jeho vraždě nebyl zraněn nikdo jiný než prezident a jeho žena.

Napětí ve čtvrtek provázelo i mši za Moïseho v místní katedrále, která musela být několikrát přerušena kvůli pokřikům účastníků žádajících spravedlnost pro zavražděného prezidenta. Mnozí lidé měli bílá trička s fotografiemi Moïseho, bílá je na Haiti považována za symbol bolesti.

Tělo prezidenta, do něhož útočníci vpálili před dvěma týdny tucet kulek a podle některých médií mu podle praktiky vúdú vyřízli levé oko, bylo v pátek časně ráno převezeno na usedlost jeho rodiny, kde se obřad koná. Šest mužů v uniformách vyneslo na pódium rakev zahalenou v červenomodré haitské vlajce.

Vyšetřování vraždy

Pietní akce k uctění památky prezidenta Moïseho se v týdnu konaly i v metropoli Port-au-Prince, jedné z nich se účastnil i premiér Ariel Henry, který se úřadu ujal tento týden. Premiérem ho jmenoval dva dny před svou smrtí Moïse a v úřadu by ho měl podle ústavy potvrdit parlament.

Kdo stojí za vraždou prezidenta? Hlavní podezřelí pořádali akce, kde plánovali osud Haiti bez Moïseho

Číst článek

Jenže Haiti nyní funkční parlament nemá, protože kvůli nepokojům se nekonaly volby a prezident tak od začátku loňského roku, kdy vypršelo funkční období sněmovny a části senátorů, vládl pomocí dekretů. Nové prezidentské i parlamentní volby vyhlásil Moïse na letošní září.

V souvislosti s Moïseho vraždou bylo zatčeno na 30 lidí, z toho dvě desítky bývalých kolumbijských vojáků. Právě ti jsou podle jedné z verzí podezřelí, že prezidenta zabili.

Několika haitským policistům bylo nařízeno domácí vězení kvůli podezření, že byli do atentátu zapleteni. Zatčen byl i šéf bezpečnosti prezidentského paláce Dimitri Hérard, jehož policie už dříve podezřívala z nelegálního obchodu se zbraněmi.

Ve vyšetřování, na němž se podílí i americká FBI, figuruje i bezpečnostní firma se sídlem v Miami, v jejímž vedení je jistý Venezuelan. Zadržen byl i haitský lékař Christian Emmanuel Sanon, který žil dlouho na Floridě a v červnu se vrátil do země. Zatím ale není zřejmé, zda měl vazby na někoho z haitské politické scény. Za vraždou může být také někdo z místních podnikatelů, jimž prezidentovy kroky překazily investice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme