Haiti rok po zemětřesení: Epidemie cholery stále hrozí

Rok po ničivém zemětřesení na Haiti zůstává bez přístřeší asi milion lidí. Stále žijí ve stanech a hrozí jim nebezpečí epidemie cholery. Nedostatek jídla a pitné vody zůstává jedním z největších problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti-epidemie cholery | Foto: Lékaři bez hranic, Aurelie Lachant

Odklizené stále nejsou ani trosky zbořených domů.Přes obrovské úsilí humanitárních organizací zůstávají některé problémy stejné jako ihned po zemětřesení, tedy před rokem, které zničilo mnoho z dřívější infrastruktury. Tuto skutečnost potvrzuje i Jakub Němec z organizace ADRA, který pracoval na projektech přímo na Haiti.

Přehrát

00:00 / 00:00

ADRA na Haiti

Distribuce vody a tréninkové farmy

„Byla tam zavedena distribuce vody ve spoustě měst. Dnes je 60 až 90 procent rozvodů poničených. Stále se nepracuje na obnově toho systému," sdělil Jakub Němec. Humanitární organizace distribuují vodu každý den. ADRA momentálně pracuje na rekonstrukci vodního zdroje v oblasti Pika nedaleko hlavního města, který zásobuje na dva tisíce rodin. Věnuje se také rozdávání potravinových balíčků.

Pomoc ale potřebují i další Haiťané. ADRA například provozuje v okolí hlavního města Port-au-Prince několik tréninkových farem. Místní lidi učí, jak lépe pěstovat zeleninu a další plodiny, zúrodnit půdu a čelit škůdcům, aby se mohli lépe uživit. Není to ale tak, že by chtěli učit něco úplně nového. "V podstatě stačí vzít zkušenost, kterou mají, a doplnit ji o věc, která tam chybí," doplnil Němec. Jako konkrétní příklad uvedl plení pozemků a vytváření semenných bank. Zemědělský projekt ADRY by měl pomoci 600 rodinám a pokračovat ještě nejméně dva roky.

A šéf ADRY v České republice Jan Bárta upřesnil: "Máme svoji webovou stránku, kde je internetový obchod. Na adrese www.edonation.cz lidé mohou tento projekt podpořit. Například nákupem fazolí." Číslo konta lze nalézt na webové stránce organizace www.adra.cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Skálová (Člověk v tísni)

Člověk v tísni se věnuje vzdělávání

Také podle Marie Skálové, vedoucí haitské mise organizace Člověk v tísni, "postupuje obnova velice pomalu. Loni v únoru byla zničena velká část města. Ještě dnes je pouze malá část sutin odklizena." Ohledně priorit mise Člověka v tísni sdělila: "Soustředíme se na oblast vzdělávání. Hned na začátku jsme začali pracovat na návratu dětí do škol. V tomto plánu dále pokračujeme, například stavbou škol."

Epidemii cholery na ostrově již podlehlo 3500 lidí. Podle jedné nepodložené studie měli nemoc importovat nepálští zaměstnanci OSN. "Útoky místních lidí proti jednotkám OSN jsou realitou. V oblasti, kde působí Člověk v tísni ovšem k útokům na zahraniční neziskové organizace nedochází. Situace s cholerou je vážná, epidemie rychle roste. Podle zpráv organizace Lékaři bez hranic může současná situace nárůstu vydržet i následujícího půl roku," dodala Skálová.

Na misi Člověka v tísni pracují v současné době 3 cizinci, zbytek personálu tvoří místní zaměstnanci. Marie Skálová se dnes na Haiti vrací.

Vít Pohanka, David Koubek, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme