Haiti zachvátilo zoufalství, na ulicích je slyšet střelba

Po nedávném zemětřesení stojí poničené Haiti před další katastrofou. Zoufalí lidé, kterým chybí jídlo a hlavně pitná voda, rabují ve zničených domech. Brání jim místní policie, protože na Haiti není držení střelné zbraně nic podivného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiťané po ničivém zemětřesení | Foto: Pavel Polák

Ve čtvrti Champs de Mars a okolo Palais Nationale se před týdnem otřásla země nejvíce. Domy jsou v troskách. Mrtvá těla už neleží na ulici, uvnitř trosek jsou ovšem stále. Procházím hlavní ulicí, ve vzduchu jsou cítit spálené odpadky. Po troskách lezou Haiťané, už nehledají živé lidi, ale jídlo.

"Nejdůležitější věc je teď voda, voda a znovu voda. Chybí také jídlo. Lidé nemají kde spát, nemají čisté deky, oblečení, léky. To všechno je potřeba, aby se na ulici cítili alespoň o něco lépe," uvedla Elke Leidel, šéfka pobočky irského humanitární organizace Concern na Haiti.

Je to jedna z mnoha set organizací, které tady působí. Na letiště v Port-au-Prince přistává jedno letadlo s humanitární pomocí za druhým. Kde je tedy problém?

Humanitární pomoc z Běloruska | Foto: Pavel Polák

"Je velmi těžké dostat pomoc k lidem, protože letiště je přetížené. Materiál sice přiletí do Port-au-Prince, ale zpravidla zůstává na letišti. Nikdo neví proč. A organizace jsou zoufalé, protože se k materiálu nemůžou dostat," vysvětlila Elke Leidel.

Avšak zpátky do zničené čtvrti Champs de Mars. Napětí mezi hladovými lidmi a policií, která chce udržet pořádek, se stupňuje. V noci jsou slyšet výstřely. "V této zóně včera zastřelili sedm policistů. S bezpečností je tu stále horší, protože lidé začínají mít hlad a hledají něco k jídlu, pití a začínají krást. Je to stále horší a horší," přiblížil Peter, který pracuje na Haiti u bezpečnostní firmy dva roky.

Haiťané prohlížejí trosky domů | Foto: Pavel Polák

Čtvrť v Champs de Mars začíná být podle něj nebezpečná. Stále mám zapnutý mikrofon, když jdu pomalu k autu. Je slyšet přestřelka.

Policisté střílejí do vzduchu. Jestli někdo střelbu opětuje, nevím. Z místa rychle odjíždím. Jak se zdá, policie má všechno pod kontrolou. Ovšem jenom ve dne. V noci budou ze tmy nejspíš znovu slyšet výstřely. Nemusely by, pokud by se humanitární pomoc dostala rychle k potřebným.

Na bezpečnost v ulicích Port-au-Prince | Foto: Pavel Polák
Přehrát

00:00 / 00:00

Haiti zachvátilo zoufalství, na ulicích je slyšet střelba

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme