Haiti zasáhla epidemie cholery, nakaženo je půl milionu lidí

V ostrovním státu Haiti prudce stoupl počet případů cholery. V hlavním městě Port-au-Prince se počet nakažených zvýšil více než trojnásobně. Nové případy se objevily také na jihu země, kde zemřelo asi dvacet lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti-epidemie cholery

Haiti-epidemie cholery | Foto: Lékaři bez hranic, Aurelie Lachant

V ostrovním státu Haiti prudce stoupl počet případů cholery. V hlavním městě Port-au-Prince se počet nakažených zvýšil více než trojnásobně. Nové případy se objevily také na jihu země, kde zemřelo asi dvacet lidí.

Epidemie propukla loni v listopadu. Podle oficiálních údajů při ní zahynulo přes šest tisíc lidí a asi 440 tisíc jich bylo nakaženo. Cholera tak byla pro obyvatele Haiti další pohromou po ničivém zemětřesení z ledna 2010, při kterém přišlo o život přes 200 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Haiti popsal ve Světě o jedné Lukáš Voborský z Charity ČR

„Případů cholery začalo ze začátkem období dešťů, které trvá od června do listopadu, rychle přibývat. Oproti původnímu stavu vzrostl počet evidovaných případů o čtyř- až sedminásobek,“ uvádí Lukáš Voborský, který na Haiti vede misi humanitární organizace Charita Česká republika.

Už před loňským zemětřesením přitom bylo Haiti zranitelné vůči nemocem, které pocházejí ze špinavé vody. Situace se kvůli zemětřesení a poškození infrastruktury včetně zařízení na úpravu vody dále zhoršovala.

Nakažena je pětina obyvatel

„Nejvíce případů cholery registrujeme hlavním městě Port-au-Prince a provincii Ouest, v níž zemětřesení napáchalo nejvíce škod,“ říká Lukáš Voborský. Skutečný rozsah situace je však těžké zmapovat, protože chybí i zcela základní údaje o počtu obyvatel. Podíl lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě, odhaduje Voborský na 20 procent.

Samotné zemětřesní přineslo pro statisíce lidí velkou změnu životních podmínek, značná část z nich stále žije v uprchlických táborech a nemají se kam vrátit. Právě ti jsou nejvíce ohroženi, protože nemají přístup k pitné vodě a nákazy se v táborech rychle šíří.

Zdravotní péči v zemi zajišťuje řada neziskových organizací, které se nyní soustředí hlavně na potlačení cholery. První pomoc při léčbě cholery spočívá v doplňování tekutin, protože příčinou smrti na choleru je dehydratace následkem silného průjmu.

Státní zdravotnická zařízení příliš nefungují, Haiti je od zemětřesení na pokraji stavu označovaném jako selhávající stát a do velké míry je jeho existence závislá na zahraniční pomoci.


Zvětšit mapu

Alena Benešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme