Haiti zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy o síle 7,2 stupně si vyžádaly nejméně 227 obětí

Zemětřesení o síle 7,2 stupně, které dnes zasáhlo Haiti, si vyžádalo nejméně 227 obětí, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní civilní obranu. Podle agentury Reuters jsou hlášeny též stovky zraněných a pohřešovaných. Haitská vláda kvůli zemětřesení vyhlásila na měsíc stav nouze. Úřady dříve vydaly rovněž varování před vlnou cunami, které ale bylo po několika hodinách odvoláno.

Port-au-Prince (Aktualizováno: 22:55 14. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohnisko silného zemětřesení bylo v hloubce asi deseti kilometrů a epicentrum asi 150 kilometrů západně od metropole. Otřesy byly patrné i v sousední Dominikánské republice, která spolu s Haiti leží na karibské ostrově Hispaniola, a také na dalším karibském ostrově Kubě.

Pobřeží Aljašky zasáhlo zemětřesení o síle 8,2 stupně. Obavy z tsunami se nepotvrdily

Číst článek

Zemětřesení udeřilo v 08.30 místního času (14.30 SELČ). Otřesy způsobily paniku, lidé v metropoli vybíhali z domů na ulici, uvedla agentura EFE. Několik minut po prvních otřesech následovaly mírnější o síle 5,2 stupně.

Nejvíce obětí (17) hlásí departement Grand-Anse, ležící v jihozápadním cípu Haiti. Na fotografiích ze sociálních sítí, které zachycují situaci v Grand-Anse i v dalších regionech, jsou vidět poškozené domy i zborcený kostel v městečku Les Anglais, v němž se podle některých zdrojů právě konala mše.

Haiti postihlo silné zemětřesení v lednu 2010, kdy otřesy o síle sedm stupňů zničily Port-au-Prince a okolí a zabily na 300 000 lidí. Stejný počet lidí utrpěl zranění a na 1,5 milionu lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Bílý dům oznámil, že situaci bedlivě sleduje, a prezident Joe Biden pověřil koordinováním pomoci Haiti v této situaci šéfku vládní agentury USAID Samanthu Powerovou.

Haiti je nejchudší americkou zemí a v posledním více než roce ho trápí kromě hluboké ekonomické krize i krize politická a násilí ozbrojených gangů, které vydělávají na únosech či obchodu s drogami a zbraněmi. Boj o moc mohl být i motivem vraždy prezidenta Jovenela Moïseho, jenž byl zabit 7. července v noci doma na předměstí haitské metropole.

Při útoku byla zraněna i jeho manželka, ale nikdo další, proto padlo podezření i na jeho ochranku. Několik hodin po atentátu policie zatkla skupinu kolumbijských žoldnéřů. Vražda zatím není objasněna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme