,Haiti je na kolenou.‘ Počet obětí zemětřesení v zemi stoupl na 2189. Pomoc potřebuje nejméně 600 tisíc lidí

Počet potvrzených obětí sobotního zemětřesení na Haiti stoupl na 2189, oznámily ve čtvrtek agentury Reuters a Associated Press s odvoláním na místní úřady. Dosud haitská civilní ochrana hlásila 1941 mrtvých. Tisíce lidí jsou zraněny. Záplavy a silné deště v minulých dnech přerušily snahy o hledání přeživších a pomoc těm, kteří zůstali bez domova nebo bez jídla a vody.

Port-au-Prince (Aktualizováno: 13:31 19. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Haiti je na kolenou,“ prohlásil ve středu premiér země Ariel Henry.

Haiti navštíví čeští hasičští experti. Připojí se k týmu evropských odborníků na pomoc obětem zemětřesení

Číst článek

„Zemětřesení, které zdevastovalo velkou část jihu země, znovu ukazuje naše limity a to, jak jsme křehcí,“ dodal ministerský předseda v době, kdy přeživší projevovali čím dál větší frustraci z pomalého poskytování pomoci v nejvíce postižených oblastech, informovaly agentury Reuters a Associated Press.

„Jako soudce nemůžu mít politický názor. Ale jako člověk, jako člověk zajímající se o situaci své země, (musím říct) nic nefunguje. Neudělali nic, aby se připravili na tuto katastrofu,“ kritizoval vládu Pierre Cenel z města Les Cayes.

Vedoucí haitské civilní ochrany Jerry Chandler připustil, že pomoc se do mnoha oblastí ještě nedostala, ale úřady se ji tam podle něj snaží dostat. Humanitární pomoc potřebuje nejméně 600 tisíc Haiťanů a 135 tisíc rodin je bez střechy nad hlavou, uvedl Chandler.

Sobotní zemětřesení o síle 7,2 stupně bylo v Americe druhé nejtragičtější za posledních 20 let, větší katastrofu zažilo Haiti v lednu 2010, kdy po otřesech zemřelo na 230 tisíc lidí. Nejchudší americká země se přitom z otřesů půdy před jedenácti lety stále vzpamatovává.

Poslední přírodní neštěstí zemi postihlo jen několik týdnů poté, co ozbrojenci zavraždili prezidenta Jovenela Moïseho, což stát uvrhlo do politického chaosu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme