Haitský premiér Ariel Henry rezignoval kvůli násilnostem v zemi, zůstává v Portoriku

Haitský premiér Ariel Henry se kvůli násilnostem v karibské ostrovní zemi vzdal funkce. Podle informací tiskových agentur to oznámilo předsednictví Karibského společenství (Caricom). Henryho odstoupení požadovaly vzbouřené gangy. Regionální vůdci se v současnosti věnují přípravě plánu pro předání moci v nestabilním chudém státě.

Port-au-Prince Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Haiti předminulý týden vypukla vzpoura několika zločineckých gangů, které se spojily ve snaze svrhnout Henryho vládu

Na Haiti předminulý týden vypukla vzpoura několika zločineckých gangů, které se spojily ve snaze svrhnout Henryho vládu | Foto: /Ralph Tedy Erol | Zdroj: Reuters

Spojené státy podle agentury Reuters uvedly, že Henry může až do uklidnění situace zůstat na ostrově Portoriko, který je americkým územím.

Na Haiti předminulý týden vypukla vzpoura několika zločineckých gangů, které se spojily ve snaze svrhnout Henryho vládu. Henry byl v tu dobu na návštěvě Keni, odkud se však s ohledem na situaci nevrátil a uchýlil se do Portorika. Haitská vláda kvůli nepokojům vyhlásila v metropoli Port-au-Prince a okolí výjimečný stav. Spojené státy Henryho nejprve vyzvaly, aby provedl změny ve vládě. Po dalším tlaku z okolních zemí však oznámil svou rezignaci.

Haiti kvůli násilnostem prodloužilo nouzový stav. Důvodem je snaha ‚znovu zavést pořádek‘

Číst článek

Tu podle agentury AFP potvrdil americkému ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi, který v pondělí spolu s lídry společenství Caricom jednal na Jamajce o možnosti vytvoření přechodné vlády a předání moci na Haiti.

Čtyřiasedmdesátiletý Henry je od července 2021 premiérem i prezidentem. Funkce se ujal dočasně po atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho, který jej vybral jako svého nástupce. Henry tehdy slíbil uspořádat prezidentské a parlamentní volby, což se dosud nestalo. Henry tvrdí, že tak nemohl učinit kvůli násilnostem gangů. Ty už několik let sužují tuto nejchudší americkou zemi, kde nefunguje už ani parlament, volby do něj se konaly naposled v roce 2016. Proti Henryho vládě se na Haiti konala už řada demonstrací, poslední vlna vypukla letos v lednu a zesílila začátkem minulého měsíce.

Haitské gangy koncem předminulého týdne začaly přepadat policejní stanice a několik policistů zabily. Vnikly rovněž do dvou největších vězení v zemi, odkud pustily na svobodu asi 4000 vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme