Hichilema novým prezidentem Zambie. Bývalý lídr opozice předběhl svého protikandidáta o milion hlasů

Opoziční kandidát Hakainde Hichilema je vítězem prezidentských voleb v Zambii, oznámila v pondělí místní volební komise. Země na jihu Afriky tak směřuje k výměně prezidenta po zhruba šesti a půl roce úřadování Edgara Lungua. Toho lídr opozice Hichilema dokázal ve volbách porazit na třetí pokus, přičemž mu k vítězství stačilo první kolo, informovala Agence France-Presse a agentura Reuters.

Lusaka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební komise oznámila, že Hichilema získal lehce přes 2,8 milionu hlasů, zatímco 64letého prezidenta volilo skoro o milion lidí méně | Foto: Mike Hutchings | Zdroj: Reuters

Voliči v Zambii šli k urnám ve čtvrtek a výsledkem je poměrně přesvědčivé vítězství 59letého kandidáta Jednotné strany pro národní rozvoj.

Volební komise oznámila, že získal lehce přes 2,8 milionu hlasů, zatímco 64letého prezidenta volilo skoro o milion lidí méně. „Tudíž prohlašuji kandidáta Hichilemu za budoucího prezidenta Zambie,“ uvedl šéf volební komise Esau Chulu.

Bulharské volby těsně vyhrálo hnutí zpěváka Trifonova. Expremiér Borisov zaostal o půl procenta

Číst článek

Někdejší ministr obrany Lungu a úspěšný podnikatel Hichilema proti sobě v prezidentských volbách stanuli už potřetí, přičemž v roce 2016 nynější vítěz prohrál o méně než 100 000 hlasů. Volby tehdy provázela tvrzení o manipulacích s výsledky, bez nichž se neobešlo ani letošní hlasování, tentokrát ovšem obvinění přichází z opačné strany.

Prezident Lungu v sobotu volby označil za „nesvobodné a nespravedlivé“ a jeho strana Vlastenecká fronta nyní projednává další postup.

Moldavské volby vyhrála proevropská strana prezidentky Sanduové. Získala nadpoloviční většinu

Číst článek

Čtvrteční první kolo voleb přineslo silnou voličskou účast, neboť k urnám přišlo přes 70 procent ze zhruba sedmi milionů registrovaných voličů. Před pěti lety se do prezidentského hlasování zapojilo jen přibližně 56 procent voličů.

Zambie je podle Deutsche Presse-Agentur považovaná za jednu z nejúspěšnějších afrických demokracií, neboť od roku 1990, kdy zde nastoupil politický systém s vícero stranami, země zažila několik pokojných předání moci.

Nové volby Zambii zastihly ve složité ekonomické situaci, země bohatá na měď se za vymáhání přísných protiepidemických restrikcí potýká s vážnou krizí. Hichilema, který před vstupem do politiky vedl účetnickou firmu, má v tomto směru před sebou nelehký úkol, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme