‚Jeden z nejodpornějších antisemitských činů od války.‘ Žalobci chtějí pro útočníka z Halle doživotí

Spolkové státní zastupitelství požaduje pro pachatele loňského útoku na synagogu v Halle doživotní trest vězení s následnou ochrannou vazbou. Obžaloba to ve středu uvedla ve své závěrečné řeči v procesu, který se v uplynulých měsících konal v Magdeburku. Čin, který spáchal nyní osmadvacetiletý pravicový extremista Stephan Balliet, je podle žalobců zvláště závažný.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolkové státní zastupitelství požaduje pro pachatele loňského útoku na synagogu v Halle doživotní trest vězení s následnou ochrannou vazbou. Čin, který spáchal nyní osmadvacetiletý pravicový extremista Stephan Balliet, je podle žalobců zvláště závažný | Zdroj: Reuters

Spolkový státní zástupce Kai Lohse ve středu věc podle agentury DPA označil za noční můru a jeden „z nejodpornějších antisemitských činů od 2. světové války“.

Synagoga v Halle má nové dveře. Do původních střílel extremista, aby se dostal dovnitř, ale odolaly

Číst článek

Balliet je obžalován mimo jiné z vraždy, pokusu o vraždu, podněcování k nenávisti a pokusu o loupežné vydírání.

Balliet se před soudem přiznal, že se loni 9. října pokusil zabít 51 lidí, kteří v synagoze slavili největší židovský svátek jom kippur. Když se nedostal dovnitř přes masivní dveře, zastřelil náhodnou kolemjdoucí a později ještě jednoho mladého muže v nedalekém rychlém občerstvení.

Atentátník z Halle chtěl původně útočit na muslimy. Rozhodl se pro židy, kteří ho ‚vytlačují ze života‘

Číst článek

Několik dalších lidí přitom zranil. Pachatel přiznal, že k činům ho vedly antisemitské a rasistické spiklenecké teorie.

Balliet dále řekl, že chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro „nespokojené bílé muže“, jako je on, „největším problémem“.

Lohse ve středu prohlásil, že obžalovaný nenapadl jen návštěvníky synagogy, ale židovství v Německu jako takové.

„Pachatel tak cílil na nás všechny, neboť židovský život je nepostradatelnou součástí naší země,“ prohlásil žalobce. Útokem chtěl obžalovaný podle Lohseho „povýšit svou existenci utvářenou neúspěchy a selháními“ a propůjčit jí zvláštní význam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme