Policie odvolala zákaz vycházení v Halle, útočníkem byl podle médií německý antisemita

Pachatelem středečních útoků ve východoněmeckém Halle, které si vyžádaly dva životy, je podle informací magazínu Spiegel sedmadvacetiletý Němec Stephan B. Motivem jeho násilných činů byly podle všeho antisemitismus a pravicový extremismus. Město Halle a jeho okolí odvolali zákaz vycházení. Podle úřadů už obyvatelé nejsou v ohrožení.

Halle (Aktualizováno: 22:07 9. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté na místě střelby v německém Halle. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Policie usuzuje antisemitské a pravicově-extremistické motivy pachatele na základě videa, které střelec během útoků natočil kamerou umístěnou na ochranné helmě. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a „arabáče“.

Při střelbě v německém Halle zemřeli dva lidé, policie doporučuje nevycházet

Číst článek

Původním cílem útoku byla synagoga, do které se na svátek Jom Kipur shromáždily desítky věřících. Dveře chrámu ale odolaly střelbě i odpálení výbušniny.

Na nahrávce, která je podle listu Süddeutsche Zeitung dlouhá 36 minut, je vidět i žena, kterou Stephan B. po neúspěšném útoku na synagogu z bezprostřední blízkosti zastřelil, a muž, kterého zabil o něco později v nedalekém rychlém občerstvení.

Podle veřejnoprávní televize ARD pachatel video vysílal na internetu, a počínal si tak podobně jako střelec z novozélandského města Christchurch, který v březnu ve dvou mešitách zabil 51 lidí.

Útočník na videu mluví anglicky, i když s německým přízvukem. Tvrdí mimo jiné, že se nikdy neuskutečnil holokaust, tedy vyvraždění zhruba šesti milionů Židů nacistickým Německem, za něž i dnešní spolková republika cítí zodpovědnost.

Feminismus, nižší porodnost, přistěhovalectví

Střelec také prohlašuje, že feminismus vedl ke snížení porodnosti, a proto existuje masové přistěhovalectví. Za všemi těmito problémy jsou přitom podle něj Židé.

Ostraha židovských objektů i Letiště Václava Havla. Česká policie po střelbě v Halle zvýší kontroly

Číst článek

Na záznamech, které v Halle natočili očití svědci, je vidět maskovaný útočník s přilbou, jenž klidně vystoupí z auta a začne střílet ze zbraně, kterou musí po každém výstřelu znovu dobíjet. Podle Süddeutsche Zeitung si zbraně zřejmě vyrobil nebo upravoval sám.

Z jeho videa je zřejmé, že se po střelbě na policejní auto jeho vybavení rozbilo. „S konečnou platností jsem prokázal, jak bezcenné jsou improvizované zbraně,“ prohlásil pak. „Všechny zbraně selhaly,“ poznamenal také.

Server veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR uvedl, že Stephan B. je z města Eisleben v Sasku-Anhaltsku, tedy ve spolkové zemi, v níž se Halle nachází. V policejních záznamech dosud nefiguroval.

Mluvčí německé vlády Stefen Seibert útok odsoudil a rodinám obětí vyjádřil upřímnou soustrast. Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas vyzval, aby se Němci důrazně postavili antisemitismu. Žalobci zatím motiv útoku nekomentují.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme