Synagoga v Halle má nové dveře. Do původních střílel extremista, aby se dostal dovnitř, ale odolaly

Kulkami provrtané dveře synagogy v německém Halle byly odstraněny a nahrazeny novými. Bytelné dveře poškodil při útoku z loňského 9. října extremista, který se snažil dostat dovnitř. Jeho útoku ale vrata odolala, což patrně zabránilo většímu krveprolití. Muž poté v blízkosti synagogy zastřelil dva lidi. Staré se mají stát součástí nového památníku, řekl podle agentury AP šéf židovské obce v Halle Max Privorozki.

Halle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

osazení nových dveří synagogy v Halle. | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Soud se Stephanem Ballietem, obžalovaným z útoku, začal před týdnem ve východoněmeckém Magdeburku. Podle obžaloby se několikrát neúspěšně pokoušel dostat do synagogy, v níž bylo 52 věřících. Poté zastřelil ženu na ulici před synagogou a muže v nedalekém občerstvení s kebabem a několik osob zranil.

Poničené dveře synagogy se staly symbolem obav ze sílícího antisemitismu v Německu. V úterý je odstranil tesař a místo nich byly nasazeny nové.

Dveře se mají stát ústřední součástí nového památníku připomínajícího útok v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření). „Chceme mít všechno připraveno k 9. říjnu,“ řekl Privorozki.

Balliet je obžalován mimo jiné z vraždy, pokusu o vraždu, ublížení na těle a podněcování k nenávisti. U soudu řekl, že vnímá Židy jako hrozbu pro bílou rasu.

Výstřely poškozené dveře do synagogy v Halle. | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme