Hamá hlásí desítky mrtvých při útoku syrských jednotek

Neméně 45 lidí zahynulo při dnešním útoku syrské armády na město Hamá. Do jeho ulic vjely tanky, obyvatelé hlásí palbu z kulometů a razie v některých částech města. Tato svědectví a údaje zveřejňované syrskou opozicí není možné ověřit z jiných zdrojů. Poslední zahraniční novináři mají v zemi velmi omezené možnosti a státní média o situaci v Hamá dosud mlčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanková vládní invaze v syrském Hamá | Zdroj: Reuters

Syrský režim zatím město Hamá jenom obléhal a kontroloval přístupové cesty. V noci ale tanky vjely přímo do ulic. Slyšet prý je střelbu z kulometů. Podle svědků těžká technika ničí barikády, které si protivládní aktivisté a vzbouřenci vybudovali.

Opozice se odvolává na lékaře a obyvatele města. Armáda tam prý nasadila i ostřelovače a střeží i nemocnice, kam se svážejí desítky mrtvých a zraněných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček informuje pro Radiožurnál o aktuální situaci v syrském Hamá

V uplynulých týdnech bylo město Hamá centrem protivládní revolty a k neozbrojeným demonstrantům se tam podle některých svědectví přidali i ozbrojenci a zběhové.

Podle opozice už od března při nepokojích vláda zabila na dva tisíce lidí. Syrský režim naopak hlásí 500 zabitých vojáků a policistů.

V Hamá se tak po devětadvaceti letech opakuje historie. V roce 1982 tam syrský režim tvrdě zakročil proti povstání Muslimského bratrstva, podporovanému ze sousedního Iráku. Armáda tehdy srovnala se zemí celé čtvrti a počet zabitých se odhaduje na dvacet až třicet tisíc.

Břetislav Tureček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme