Hamás a Fatah se mají po 4 letech slavnostně usmířit

Palestinská hnutí Hamás a Fatah dnes mají slavnostně ukončit vzájemné rozpory a podepsat dohodu o vytvoření vlády národní jednoty. Ceremonie se chystá v Káhiře. Za Fatah se jí účastní palestinský prezident Mahmúd Abbás a za Hamás přijel ze Sýrie jeho politický vůdce Chálid Mišal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámskou Káhiru už pohltila nová doba | Foto: Břetislav Tureček

Dohoda má ukončit čtyřleté období, kdy Palestinci měli dvě vlády. Zatímco ta prozápadní v Rámalláhu jedná s Izraelem, islamisté vládnoucí v Gaze odmítají i samotné uznání židovského státu.

Společná vláda Hamásu a Fatahu už chvíli fungovala poté, co Hamás před pěti lety vyhrál volby. Pak se ale obě hnutí pustila do vzájemného krvavého boje o kompetence.

Palestinské usmiřování se do poslední chvíle snažil zmařit Izrael. Židovský stát už začal Palestincům zadržovat jejich peníze vybrané na clu a daních. Izraelský premiér Netanjahu dnes odletěl do Evropy lobovat, aby tamní vlády nové palestinské vedení neuznávaly.

Proti účasti Hamásu v palestinské vládě dříve vystupovaly i západní státy. Islamisté se podle nich nejprve musejí zříci násilí a mají uznat Izrael i předchozích izraelsko-palestinské dohody.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme