Hamás hrozí unášením dalších izraelských vojáků

Palestinské hnutí Hamás se bude dál snažit zajímat a unášet izraelské vojáky. V Damašku to prohlásil politický vůdce hnutí Chálid Miš'al. Podle něj pak budou tito vojáci sloužit pro výměnu za Palestince, které zajal nebo unesl Izrael.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit  na zveřejněném videozáznamu

Gilad Šalit na zveřejněném videozáznamu | Zdroj: ČTK

Mišalův projev přišel jen pár hodin poté, co Izrael propustil 19 palestinských žen výměnou za videonahrávku vojáka Gilada Šalita, kterého Palestinci drží 3 roky v Gaze.

"Můžeme zatknout dalšího Šalita, pak jiného Šalita a zase jednoho Šalita," vzkázal Mišal do Izraele. Podle něj prý totiž jedině takto Palestinci přimějí židovský stát k propuštění arabských vězňů.

Izrael už v různých výměnách propustit tisíce Palestinců, často za pár lidí nebo i za těla zabitých vojáků. Také v případě Šalita se složitě chystá dohoda, podle které by Izrael výměnou propustil 1400 Arabů.

Palestinci včera mohutně slavili návrat 19 žen a dívek, jedna má vyjít na svobodu zítra. Přepokládá se, že podobné transakce posilují oblibu Hamásu mezi Palestinci. V Izraeli ale nerovnoměrné výměny vyvolávají i silnou kritiku.

Břetislav Tureček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme