Hamás odmítl další příměří za propuštění rukojmí. Nejdřív požaduje klid zbraní

Hnutí Hamás ve čtvrtek odmítlo návrh Izraele na týdenní přestávku v bojích v Pásmu Gazy výměnou za propuštění asi 40 rukojmí včetně všech zbývajících žen a dětí, které zůstávají v zajetí této teroristické skupiny. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na egyptské představitele, kteří se podílejí na zprostředkování těchto jednání a podle nichž si Hamás klade jako podmínku k vyjednávání, aby nejprve utichly zbraně.

Sledovali jsme online Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupá v Pásmu Gazy uprostřed probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a palestinskou islamistickou skupinou Hamás, pohled z jižního Izraele.

Hamás odmítl týdenní příměří s Izraelem (ilustrační foto) | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

Na jednání do egyptské Káhiry ve čtvrtek přicestoval lídr teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja, který zřejmě pobývá v Kataru. Právě Káhira a Dauhá sehrály klíčovou roli ve zprostředkování minulých jednání mezi Hamásem a Izraelem, jež vedly k týdennímu klidu zbraní na konci listopadu.

Haníja na jednání se zástupci egyptské zpravodajské služby podle zdrojů WSJ řekl, že do Káhiry přijel, aby dosáhl příměří a větší humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, ale že Izrael musí před jakýmkoli jednáním o propuštění rukojmích nejdříve zastavit své bojové operace.

Izrael říká, že svou vojenskou kampaň nepřeruší a že tato podmínka Hamásu není východiskem k jednání.

Jeho armáda v těchto dnech stupňuje operace ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, kde se podle ní pravděpodobně skrývá vojenské vedení Hamásu, poznamenal WSJ. Izrael vede proti Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne, válku v odvetě za krvavé teroristické útoky ze 7. října s cílem toto islamistické hnutí zcela zničit.

Jednání o rukojmích se měli poprvé zúčastnit také zástupci skupiny Palestinský Islámský džihád, spojence Hamásu, která rovněž prohlásila, že Izrael musí před zahájením jednání nejdříve vyhlásit příměří.

Nemocnice v Gaze sloužila Hamásu jako základna, přiznal její ředitel po zadržení Izraelem

Číst článek

Islámský džihád navíc požaduje, aby Izrael výměnou za více než 100 rukojmí, kteří zůstávají v Gaze, propustil všechny jeho palestinské vězně, jichž jsou tisíce. Bojovníci Islámského džihádu, který Spojené státy stejně jako Hamás označily za teroristickou organizaci, se 7. října účastnili útoků na Izrael a vzali vlastní rukojmí.

Podle egyptských představitelů odmítnutí nabídky ze strany Hamásu neznamená neúspěch v jednáních, ale spíše snahu vyvinout tlak na Izrael, aby nabídl další ústupky. Podle dřívějších informací ze zdrojů WSJ Hamás požadoval přerušení bojů na dva týdny.

Vojenské křídlo Hamásu na žádost listu o komentář nereagovalo, mluvčí izraelské vlády se k věci odmítl vyjádřit.

job, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme