Izrael chrání před palestinskými raketami ‚železná kopule‘. Hamás se snaží drahý systém zahltit

Nebe nad Izraelem připomíná silvestrovskou noc. Přitom jde však o život. „Ohňostroj“ na obloze totiž způsobují rakety odpálené z Pásma Gazy radikálním hnutím Hamás na území židovského státu. Na zem jich ale dopadne a způsobí škodu jen minimum. Většinu ještě ve vzduchu zničí protiraketový systém Iron Dome (železná kopule). Hamás se proto snaží systém zahltit vysíláním stovek raket najednou.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tak pardon, teď se budeme muset přesunout,“ řekl za zvuku sirén zpravodaj České televize v Izraeli David Borek. Na nebi za jeho zády se najednou objevil rychle letící bod s bílou kouřovou stopou.

„Támhle vidíme raketu Kassám. Tak ne, to není raketa Kassám, to je protistřela. Protistřely vyletěly,“ popisoval zpravodaj v přímém přenosu probíhající útok na izraelský Aškelon. Další záběry ukázaly více „stopovek“ po raketách a malé bílé obláčky značící zničenou raketu.

V posledních dnech nejde v Izraeli o nic neobvyklého. Probíhá tam největší konflikt mezi Palestinci a židovským státem od války s Hamásem v roce 2014. Radikální hnutí stojí v čele i tentokrát a pálí na Izrael stovky raket denně. Podle BBC jich za posledních 38 hodin bylo přes 1000, většina mířila na Tel Aviv.

Životy a majetek izraelských obyvatel ale chrání protiraketový systém Iron Dome (železná kopule).

Protiraketový systém Iron Dome (železná kopule) | Foto: Jack Guez | Zdroj: Reuters

Židovský stát jej používá od roku 2011. „Motivace pro vývoj tohoto zbraňového systému byla válka v roce 2006 s Hizballáhem, kdy na sever Izraele dopadly tisíce raket, které do určité míry paralyzovaly zemi. Skoro čtvrt milionu lidí muselo být evakuováno, zastavil se průmysl a život v té oblasti. Takže Izrael řešil, jak se bránit proti tomuto typu útoků, a přišel s touto protiraketovou obranou, která je velmi účinná právě proti Hizballáhu i Hamásu,“ popsala serveru iROZHLAS.cz šéfka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová.

Železná kopule

Protiraketový „deštník“ od společnosti Rafael Advanced Defenced Systems, na jehož vývoji se podíleli i Američané, je primárně určený na ničení raket krátkého doletu. Je ale schopen zneškodnit také dělostřelecké granáty, vrtulníky, letadla, drony, střely s plochou dráhou letu a po nedávném vylepšení i rakety středního doletu.

Iron Dome tvoří detekční a sledovací radar, který v prosinci 2019 koupila také česká armáda. Jeho úkolem je odhalit vystřelený projektil. Dále je součástí systému řídící centrum, ve kterém dojde k výpočtu, jestli raketa, granát nebo jiný projektil dopadne například do obydlené nebo průmyslové oblasti. Pokud ano, odpalovací jednotka proti cíli vypálí protiraketovou střelu Tamir, která jej zničí.

Konflikt mezi Izraelem a Palestinci pokračuje. Hamás vystřelil přes 200 raket, v Lodu vypukly nepokoje

Číst článek

Tamir váží 90 kilogramů a má dolet až 65 kilometrů. Baterie, kterých má Izrael deset, tvoří v průměru tři až čtyři odpalovací zařízení, každé z nich má kontejner na 20 střel Tamir.

Na začátku současného konfliktu mezi Hamásem a Izraelem sestřelil Iron Dome podle serveru Defensenews.com přes 2500 raket. Účinnost se podle Kalhousové pohybuje kolem devadesáti procent.

Hamás je zasypává raketami

Právě účinnost a hlavně vysoká cena střel Iron Domu jsou častým terčem kritiky. Podle serveru listu Israel Hajom stojí vystřelení rakety Tamir zhruba 80 tisíc dolarů (přibližně 1,68 milionu korun). Hnutí Hamás ale používá rakety Kassám nebo podomácku vyrobené střely, náklady na výrobu se pohybují ve stovkách dolarů za kus.

A radikální hnutí toho využívá k zasypání Izraele raketami. „Je to taktika postavená na tom, že když najednou vystřelím desítky střel, ne-li stovky, tak se systém raketové obrany zahltí. To znamená, pár raketám se podaří proletět a dosáhnout svého cíle. To je určitě něco, o co se Hamás pokouší. A vidíme to na tom, že třeba během jednoho večera jsou vypáleny stovky raket na Tel Aviv nebo Jeruzalém,“ popsala Kalhousová taktiku inspirovanou Hizballáhem.

Rakety z Pásma Gazy mají v izraelském Aškelonu dvě oběti. Večerní útoky zasáhly i Tel Aviv

Číst článek

A nejde o neúspěšnou strategii. „Vím, že rakety dopadly na budovu v Aškelonu, dopadly na Cholon, což je kousek od Tel Avivu. Takže určitě se to občas podaří. Raketová obrana není stoprocentní. Takže určitě tam nějaká šance na úspěch pro Hamás je a ten se to snaží využít,“ popsala šéfka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.

Izraelskou obranu ale netvoří jen Iron Dome. Její součástí jsou i střely Arrow (Šíp), které jsou určené k ničení íránských balistických raket dlouhého doletu ve stratosféře a také systém David's Sling (Davidův prak), který Izrael vyvinul ve spolupráci s USA a který je protiváhou raketám středního doletu.

Útok Hamásu si vyžádaly nejméně šest mrtvých včetně jednoho dítěte a tří žen. Izraelské nálety na Pásmo Gazy si podle středečního vyjádření palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádaly 43 obětí, včetně 13 dětí a tří žen, zraněno bylo na 300 lidí.

Současnému konfliktu předcházely v uplynulých týdnech střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií u jeruzalémské mešity Al-Aksá a v dalších částech města. Zraněny při nich byly stovky Palestinců a desítky izraelských policistů.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme