‚Masivní bombardování a obléhání.‘ Útoky Izraele zabily už přes 8000 lidí, tvrdí místní úřady

Izraelské útoky na Pásmo Gazy si vyžádaly už přes 8000 životů, uvedly v noci na neděli tamní zdravotnické úřady. Informace ale není možné nezávisle ověřit. Mezinárodní výbor Červeného kříže požaduje okamžitou deeskalaci konfliktu a upozorňuje na obrovské utrpení místních obyvatel. Informoval o tom server BBC News, podle něhož se výbor jen výjimečně veřejně vyjadřuje k tomu, jak jsou vedeny války.

Sledovali jsme online Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael zahájil dosud nejrozsáhlejší úder na pásmo Gazy od teroristického útoku Hamásu

Izraelské útoky na Pásmo Gazy si vyžádaly už přes 8000 životů (ilustrační foto) | Foto: Violeta Santos Moura | Zdroj: Reuters

„V Gaze jsou v pasti miliony civilistů, kteří nemají kam utéct,“ poznamenal Mezinárodní výbor Červeného kříže, podle něhož jsou zdejší Palestinci „uprostřed masivního bombardování a vojenského obléhání“. Situace je podle organizace "katastrofálním selháním, které svět nesmí tolerovat". 

Výbor zároveň znovu vyzval palestinské radikální hnutí Hamás k propuštění rukojmích, které v Gaze zadržuje, a odsoudil využívání civilistů jako lidských štítů. Za absolutní prioritu ale organizace považuje zachraňování životů, k němuž je potřeba přísun pomoci a přístup humanitárních organizací na místo.

Pozadí 16 let trvající izraelské blokády Gazy: V čem selhala a jaká byla alternativa?

Číst článek

Izrael na Gazu útočí v odvetě za přepadení ze strany Hamásu ze 7. října, které si vyžádalo na 1400 obětí. Úzké pobřežní pásmo, v němž na území menším než Praha žije 2,3 milionu obyvatel, navíc odřízl od dodávek potravin, vody i léků.

Nezisková organizace Lékaři bez hranic i proto odsoudila stupňující se násilí a vyzvala k okamžitému příměří.

„Bezmocní lidé jsou vystaveni strašlivému bombardování,“ konstatovala. Citovala také jednoho ze svých lékařů v Gaze, podle něhož se kvůli velmi složité situaci některé amputace a operace provádějí bez řádné anestezie.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari bez bližších podrobností uvedl, že v neděli Egypt a Izrael humanitární pomoc do oblasti rozšíří. Na hranicích Egypta a Gazy čeká řada kamionů s pomocí.

Agentura AFP pak přinesla informaci, že je v pásmu postupně obnovováno telefonické a internetové spojení, které od pátku z větší části nefungovalo.

kth, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme