Hamas Izraelcům rozesílá varovné SMS o dalších raketových útocích

Izraelské bombardování Gazy a palestinské raketové protiútoky pokračují už sedmý den. Hnutí Hamás do boje zapojilo i novou psychologickou zbraň - začalo na izraelská telefonní čísla rozesílat varovné textové zprávy v hebrejštině: "Útoky na všechna města, kryty vás nezachrání před raketami Kasám."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vládní budovy Hamasu v Gaze | Zdroj: ČTK

Takové vzkazy podepsané hnutím Hamás už dostala na svůj mobil už řada Izraelců. Na účelu zpráv se shodují obě strany - izraelské veřejnosti mají naznačit, že pokud bude Izrael dál bombardovat Gazu, kde už zahynulo přes 400 lidí, musejí Izraelci počítat s odvetou. Anebo tlačit na svou vládu, aby ofenzívu proti Palestincům zastavila.

Včera izraelská bomba zabila vysokého představitele Hamásu Nizára Rajána a spolu s ním 17 civilistů. Teď se Izrael obává mohutné odvety, konkrétně sebevražedného teroristického útoku. Dosud palestinské ostřelování zabilo čtyři Izraelce.

Prezident Abbás čelí rostoucí kritice za vlažný postoj k bombardování Gazy

Stoupenci hnutí Fatah by měli mít možnost připojit se k Hamasu v obraně Gazy před izraelskou pozemní ofenzívou. Prohlásil to vysoký činitel ve vládě prezidenta Mahmúda Abbáse. Toho stále více Palestinců kritizuje, že se v konfliktu staví na stranu Izraele. Abbás odsoudil izraelské bombardování, zároveň se ale distancoval od Hamasu. Prohlásil totiž, že Izraelce vyprovokovala svými útoky právě tato organizace.

Dokonce i na západním břehu Jordánu se řada Palestinců domnívá, že Abbásovi ve skutečnosti izraelské nálety vyhovují - židovský stát je totiž vede proti islamistům, kteří jsou hlavní konkurencí prezidentova Fatahu.

Na západním břehu Jordánu, kde vládne Abbásův aparát, jsou zakázané demonstrace na podporu Hamásu. Některé z obchodníků, kteří na protest proti izraelským útokům stávkovali, úřady donutily znovu otevřít jejich živnosti.

I vysocí představitelé Fatahu poukazují, že zatímco je možné demonstrovat proti Izraeli v Tokiu nebo v Londýně, Abbásův aparát to na palestinském území omezuje. Někteří politici podle deníku The Jerusalem Post varují, že pokud Abbás jasně neodsoudí Izrael, veřejně proti prezidentovi vystoupí.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme