Hamas nebude dodržovat dohodu o příměří

Palestinské fundamentalistické hnutí Hamas dnes oznámilo, že nehodlá respektovat novou dohodu o ukončení palestinsko-izraelského násilí, kterou v noci na dnešek během několikahodinového rozhovoru sjednal palestinský vůdce Jásir Arafat a bývalý izraelský premiér Šimon Peres.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nesouhlasíme se zastavením intifády (povstání) a budeme pokračovat ve stupňování své aktivity a v odporu,“ prohlásil mluvčí politického křídla hnutí Hamas v pásmu Gazy Mahmúd Zahhár.

Uzavření dohody oznámil úřad izraelského premiéra Ehuda Baraka, podle něhož se Arafat s Peresem dohodli na respektování podmínek příměří uzavřeného před dvěma týdny v egyptském Šarm aš- Šajchu, které ovšem nevstoupilo v platnost.

„Nehodláme respektovat Baraka po zabití a zranění tolika lidí bez jakékoli odvety. Každý volá po pomstě a odvetě,“ dodal Zahhár.

Hnutí Hamas je od počátku proti izraelsko-palestinskému mírovému procesu a od uzavření prvních prozatímních dohod v roce 1993 v Oslo za ně Arafata kritizuje. Hamas byl také strůjcem série pumových útoků, při nichž v Izraeli zahynuly desítky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme