Hamás odmítl návrh dohody o rukojmích, uvedl úřad Netanjahua. Izrael bude pokračovat ve válce v Gaze

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua podle agentury Reuters oznámil, že palestinské hnutí Hamás odmítlo návrh dohody o rukojmích, které zadržuje v Pásmu Gazy po svém loňském útoku na jižní Izrael. Dokument předložili zprostředkovatelé vyjednávání mezi Izraelci a Hamásem.

Aktualizováno Jeruzalém (Aktualizováno: 11:13 14. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu

Hamás pod úřadu izraelského premiéra odmítl návrh dohody o rukojmích | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Netanjahuův úřad zároveň uvedl, že Izrael se nadále bude s plnou silou snažit o dosažení cílů nynější války v Gaze. Tím je podle dřívějších izraelských vyjádření likvidace Hamásu. Nejmenovaný představitel Hamásu podle agentury AP uvedl, že hnutí chce jasný písemný závazek, že se Izrael stáhne z Pásma Gazy. Hamás se také pochvalně vyjádřil o íránském útoku na Izrael.

Zlikvidováno s ‚určitou podporou‘. Izrael zničil většinu z 300 dronů a raket vyslaných z Íránu

Číst článek

Izraelské prohlášení o plném nasazení ve válce s Hamásem přichází bezprostředně poté, co izraelská armáda v noci na neděli čelila bezprecedentnímu dronovému a raketovému útoku ze strany Íránu. Podle armádních představitelů se ale většinu letících bojových prostředků podařilo zlikvidovat a škody na straně Izraele jsou podle všeho minimální.

Minulý týden Hamás oznámil, že studuje nejnovější návrh dohody o příměří a propuštění rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy, který zformulovaly Egypt a Katar po jednání izraelské delegace v Káhiře.

Izraelská média v této souvislosti upozorňovala, že rozdíly mezi postoji Izraele a Hamásu zůstávají „dramatické“. List Haarec před týdnem napsal, že Izrael je ochoten projevit pružnost v otázce, kolik palestinských uprchlíků se bude moci vrátit do severní části Pásma Gazy, nicméně Hamás dosud požadoval, aby to mohli být všichni.

Írán vyslal desítky dronů na Izrael. Premiér Netanjahu slíbil, že útok nenechá bez odezvy

Číst článek

Podle stejného zdroje Izrael ale trvá na tom, že nepřistoupí na zrušení bezpečnostních kontrolních stanovišť, která mají zajistit, že na sever pásma neproniknou bojovníci Hamásu a že se tam nebudou pašovat zbraně.

Nedělní prohlášení úřadu izraelského premiéra uvádí, že odmítnutí navržené dohody svědčí o tom, že vůdce Hamásu v Gaze Jahjá Sinvár si dohodu nepřeje a že hodlá využít napětí mezi Izraelem a Íránem a způsobit regionální eskalaci konfliktu.

Hamás v neděli íránský útok na Izrael pochválil s tím, že se jedná o „přirozené právo“ Teheránu a „zaslouženou odpověď na zločin“. Írán uvedl, že noční údery na izraelská území provedl v odvetě za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli.

Palestinské hnutí rovněž žádá podporu pro svůj boj s Izraelem v Pásmu Gazy, kde válka trvá již sedmý měsíc. Hamás se obrátil s výzvou na arabské a islámské národy i na skupiny v regionu podporované Íránem. V prohlášení zopakoval, že bojuje "za právo našeho palestinského lidu na svobodu a nezávislost a za zřízení palestinského státu s Jeruzalémem jako hlavním městem".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme