FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Hamas přiznal zneužívání internetu pro své útoky

Palestinské hnutí Hamas používá při útocích proti Izraeli také bezplatnou internetovou službu Google Earth. Samotný Hamas to ukázal v dokumentárním filmu, který vyvěsil na svých webových stránkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetové vyhledávání (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Google Earth je systém satelitních fotografií. Umožňuje prohlížení a virtuální přibližování prakticky celého zemského povrchu - včetně měst i jednotlivých budov. Experti už od vzniku této služby varují, že Google Earth mohou k plánování svých akcí využívat i teroristé.

Dokument palestinských islamistů popisuje propracovaný útok z letošního dubna. Ozbrojenci při něm přepadli překladiště pohonných hmot Nachal Oz u pásma Gazy a zastřelili tam dva civilisty. Jiný členové Hamasu mezitím odváděli pozornost minometnou palbou. Ve filmu je jasně ukázané, že palestinská gerila při plánování zkoumá terén pomocí Google Earth.

Tento výdobytek moderní doby ale v konfliktech nepoužívají pouze útočníci. Před časem se iráčtí civilisté v Bagdádu svěřovali, jak Google Earth využívají k tomu, aby se naopak vyhnuli bojům a stanovištím nepřátelských ozbrojenců.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme