Hamas slibuje odvetu za smrt vůdce Šihady

Palestinské hnutí Hamas dnes vyzvalo všechny své buňky a členy na palestinských územích a v Izraeli, aby se přichystali utopit Izrael v moři krve. Oddíly mučedníka Izzuddína Kásama tak reagují na zabití svého velitele Sáliha Šihady. Izraelský ministr zahraničí Šimon Peréz označil poslední izraelský zásah, při němž zahynulo v Gaze také 14 civilistů za tragédii a vyjádřil nad ní politování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený dům v Gaze | Foto: ČTK/AP

Šimon Peres řekl, že ve válce dochází k chybám jako je tato. Největší chybou je ale podle něj válka samotná a je potřeba, aby se všichni snažili tuto chybu napravit. Narozdíl od šéfa izraelské diplomacie prezident Moše Kacav kritizoval způsob útoku a označil je za chybu s tím, že by vláda měla z případu vyvodit politickou odpovědnost.

V této souvislosti představitel Hamasu Mahmúd Zahár v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra potvrdil, že Hnutí islámského odporu v každém případě provede odvetu. Všechny cíle jsou teď pro nás ospravedlnitelné. Poté, co jsme pohřbili naše ženy a děti nebudeme respektovat žádné místo ani čas, narozdíl od dřívějška ani místa, ani termíny setkání a návštěv, a dokážeme provést odvetu, i kdyby se celá izraelská armáda postavila na hranice s pásmem Gazy," pohrozil Zahár. Pozorovatelé poukazují na to, že Hamas zatím vždy výhrůžky splnil.

Při úterním raketovém útoku izraelského letectva na Šihadův dům v Gaze zahynulo spolu s ním 14 palestinských civilistů, z toho devět dětí. Šihadovi stoupenci už dnes v noci odpálili rakety Kásam proti izraelským cílům v pásmu Gazy. Tři z těchto raket zasáhly městečko Sederot na jihu Izraele a nevyžádaly si žádné oběti. Na severu pásma Gazy byli při dopadu těchto střel lehce zraněni dva izraelští osadníci.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme