Hamas slibuje, že bude usilovat o příměří v Gaze

Palestinské hnutí Hamas prý bude spolupracovat ve snahách o dosažení příměří v Gaze. Konec bojů ale musí být podmíněný i tím, že Izrael ukončí blokádu palestinského území. Řekl to premiér vlády v Gaze Ismáíl Haníja.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ismáíl Haníja | Foto: AFP

Haníja promluvil k veřejnosti teprve podruhé od začátku války, protože jinak se vedení Hamasu skrývá v obavách z izraelských atentátů. Premiérovo vystoupení je zároveň v ostrém kontrastu s projevy exilových vůdců Hamasu. Ti neustále z Damašku a z Bejrútu vyzývají obyvatele Gazy k boji.

Nejblíže k prosazení příměří je teď se svým plánem Egypt. Jak Hamas, tak Izrael zatím mají k návrhu řadu výhrad technického rázu, například čí vojáci a odkud budou hlídat neprodyšnost hranice mezi Gazou a Egyptem kvůli pašování zbraní. Egypťané prý Hamas varovali, že pokud organizace na příměří nekývne, obsadí Izraelci i město Gazu, a to by prý znamenalo konec vlády Hamasu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme