Hamás začal proplácet škody, které Palestincům způsobily izraelské útoky

Palestinská vláda tvořená hnutím Hamás rozdala v Gaze šeky stovkám rodin, které přišly o bydlení kvůli nedávné válce s Izraelem. Ministr sociálních věcí Ahmad Kurd prohlásil, že odškodnění za zničené domy dostalo prvních 2700 rodin. Vláda prý ale postupně vyhledá všechny Palestince, kterým izraelské útoky způsobily i třeba menší újmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dým nad Gaza City | Zdroj: ČTK

Šeky za zcela zničené obydlí mají hodnotu necelých sto tisíc korun. Palestinci si je prý mohou po víkendu v bankách vyměnit za hotovost. Bombardování a pozemní izraelské útoky podle místních úřadů zničily skoro pět tisíc domů.

Obnova Gazy má i velké politické dopady. Evropská unie podporovaná Izraelem zatím váhá s odůvodněním, že by se její peníze mohly dostat do rukou Hamásu. Ten sice vyhrál demokratické volby a považuje se za legitimní vládu. Západ jí ale neuznává a za partnera má politiky ovládají západní břeh Jordánu.

Palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbádovi sice před třemi týdny vypršel řádný mandát. Pro Západ je ale přijatelný, protože se na rozdíl od Hamásu hlásí k mírovému procesu s Izraelem.

Tony Blair vyzval k zahrnutí palestinského Hamásu do mírového procesu

Snaha Izraele a Západu izolovat palestinského pásmo Gazy nikdy nepovede k žádoucímu výsledku. V rozhovoru pro britský deník The Times to řekl emisar mezinárodního kvartetu pro Blízký východ Tony Blair. Bývalý britský premiér kritizoval současný přístup, kdy mezinárodní společenství jedná pouze s palestinským vedením na západním břehu Jordánu.

"Myslím, že je důležité vtáhnout do procesu také Hamás," prohlásil Blair k současnému vedení v pásmu Gazy. Zdůraznil ale, že Hamás k tomu musí dozrát a splnit určité podmínky.

Tony Blair | Foto: Pavel Novák

Hamás vyhrál demokratické parlamentní volby. Mezinárodní společenství ale jeho vládu bojkotuje s odůvodněním, že se islamisté nezřekli násilí a neuznávají Izrael a ani dohody, které s ním uzavřely předchozí palestinské reprezentace. To že by se tyto podmínky měly zmírnit nedávno řekl i francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Izraeli se ale zatím daří jakékoli náznaky nového přístupu v rámci Evropské unie eliminovat. Podle izraelského tisku v tom židovskému státu vydatně pomáhá i česká diplomacie.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme