Hamas zakázal lednové volby v pásmu Gazy

V palestinském pásmu Gazy se neuskuteční parlamentní a prezidentské volby plánované na 24. ledna. Oznámilo to hnutí Hamas, které tuto enklávu ovládá, a zmaří tam prý jakékoli přípravy na hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinské volby | Foto: Jaromír Janev

Volby vypsal palestinský prezident Mahmúd Abbás, který si udržuje vliv pouze na západním břehu Jordánu. Hamas tvrdí, že tak učinil nezákonně.

Abbásovo hnutí Fatah a Hamas se v uplynulých měsících marně pokoušely urovnat své hluboké rozepře. Stačily ale dojednat, že hlasování připraví volební komise sestavená oběma frakcemi. Teď ale prezident rozhodl o volbách jednostranně, a právě proto je prý islamisté v Gaze nedovolí.

Jak informuje palestinský tisk, hlasování chtějí navíc bojkotovat i ostatní palestinské strany a hnutí. Dnešní stav je tedy takový, že pokud by Abbás trval na 24. lednu, Palestinci by volili pouze na západní břehu, a na výběr by měli jedinou kandidátku - prezidentův Fatah.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme