Hamas zastavuje sebevražedné atentáty

Palestinské radikální Hnutí islámského odporu Hamas zastavilo až do dalšího rozhodnutí sebevražedné atentáty a minometné útoky proti Izraeli. Hamas to oznámil v prohlášení vydaném po schůzce svého vedení se zástupci palestinské samosprávy v Gaze. Vůdce hnutí v Ramalláhu šajch Hasan Júsif řekl, že Hamas chce tímto rozhodnutím předejít rozkolu v řadách Palestinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola v Izraeli | Foto: ČTK/AP

Jak z Izraele informuje spolupracovník Radiožurnálu Michal Kotyk, Arafatova policie poslední dva dny nezvykle tvrdě postupuje proti radikálním palestinským skupinám obviňovaným z teroristické činnosti. To se neobejde bez incidentů a střelby. Výsledkem je zatím několik mrtvých a desítky zraněných. Radikální muslimské hnutí Hamas se pokouší o kompromis a vydalo dnes prohlášení, ve kterém oznamuje zastavení dalších sebevražedných útoků proti izraelskému obyvatelstvu.

Nejedná se však o bezpodmínečné a konečné rozhodnutí. Je také omezeno jen na izraelské území. Vláda Ariela Šarona reaguje zatím velice opatrně. Mluvčí ministerstva obrany prohlásil, že Izrael bude rozhodnutí Hamasu hodnotit až podle konkrétních výsledků.

Islámský džihád na krok Hamasu nereagoval. V uprchlickém táboře Džabálija vypukla přestřelka mezi stoupenci této skupiny a policisty. Dva lidé byli zraněni. Incident se stal při pohřbu mladíka, který zemřel při předchozím střetu s policií.

Další potyčky mezi příznivci radikálů a policií byly v pátek hlášeny jak z pásma Gazy, tak i ze Západního břehu Jordánu.

Milan Kopp, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme