Hamburk jako první město v Německu omezil vjezd starších dieselových aut do centra

Hamburk se jako první německé město rozhodlo omezit starším dieselovým autům průjezd centrem města. A to kvůli špatnému ovzduší. Zákaz platí od čtvrtka. Hodnoty oxidů dusíku překračují povolené limity v desítkách německých měst. A to mnohonásobně a už mnoho let. Hamburk proto nebude jediným městem, které se pokusí diesel z ulic vytlačit. Podobná opatření chystají už i další města.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V německém Hamburku se objevila nová dopravní značka, která omezuje vjezd starších dieselových vozidel do centra města. | Foto: Pavel Polák | Zdroj: Český rozhlas

Třída Max Brauer Alee je dlouhá přibližně 600 metrů a je jedním ze dvou úseků, kam auta, která nesplňují emisní normu Euro 6, nesmějí jezdit. Musí to objet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá města chtějí vytlačit starší diesely z ulic. Kvůli špatnému ovzduší. Ve čtvrtek s tím jako první město začal Hamburk. Více si poslechněte v reportáži zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Poláka.

Mladý Hamburčan, který stojí s děckem v kočárku v sousedící čtvrti, s tím nesouhlasí. Dieselové zplodiny se přesunou sem. To podle něj není v pořádku.

Za přemrštěné opatření to považuje i taxikář Abdul. Jeho auto může jezdit bez omezení, ale řada jeho kolegů má auta starší, řekl Radiožurnálu. Podle něj jsou hlavním problémem lodě, které přijíždějí do přístavu a které vypouštějí mnohem víc škodlivin než auta.

S tím nesouhlasí radní pro životní prostředí Jens Kerstan. Zplodiny z přístavu se nedostanou do celého města. Kdo ovzduší znečisťuje nejvíc, jsou prý staré diesely - osobáky, náklaďáky, autobusy.

Hamburk zakáže vozům se starým dieselem vjezd do centra. O podobném opatření uvažují i Stuttgart a Düsseldorf

Číst článek

Ekologické organizace chtějí plošný zákaz dieselu. Úsekové zákazy jsou prý k ničemu, říká Alexandra Grimmová z hamburské iniciativy za čisté ovzduší. Všechno, co vypouští škodliviny, má z města zmizet.

Tady v Max Brauer Allee je pohledem těžko poznat, které auto je v pořádku a které ne. Policie musí při namátkových kontrolách auto zastavit a podívat se do papírů.

A kontroly podle Karstena Weggeho z policejního ředitelství začnou až příští týden. Zatím bez pokut. Aby si prý všichni zvykli.

V německém malém techničáku emisní norma uvedená je, ale například v českém norma uvedená není. Podle Karstena Weggeho je proto zpravodaj Českého rozhlasu v Německu řidič exotického vozidla, u kterého hlídka emisní normu zjišťovat nebude. Ani nemůže.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme