‚Kradete naši budoucnost.‘ Tisíce školáků v Hamburku protestovaly za boj proti změnám klimatu

Několik tisíc školáků v pátek vyšlo do ulic Hamburku pod vedením světoznámé 16leté švédské aktivistky Grety Thunbergové, která se snaží přimět politiky k odhodlanějšímu boji proti změnám klimatu. Přibližně 3000 dívek a chlapců kvůli tomu zmeškalo vyučování, což vyvolalo i debatu o povinné školní docházce.

Hamburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páteční protest je součástí globálního hnutí známého pod označeními School Strike 4 Climate nebo Fridays For Future. Loni v srpnu ho spustila Thunbergová, když začala každý pátek protestovat před švédským parlamentem. Tím inspirovala mnoho dalších středoškoláků na celém světě.

‚Zahřejte svá srdce, ne planetu.‘ Mladí Francouzi demonstrovali za lepší boj proti změnám klimatu

Číst článek

„Jsme tady, jsme hlasití, protože kradete naši budoucnost,“ skandovali mladí Hamburčané. Thunbergová ujistila, že takzvané školní stávky budou pokračovat, dokud politici nepodniknou odhodlanější kroky proti změnám klimatu.

Demonstranti v Hamburku rovněž požadovali konec získávání energie ze spalování uhlí. Německo ho plánuje do roku 2038 a také zavedlo přísnější emisní standardy u automobilů. Vysoké ceny zelených vozů a energie však vládní plány komplikují.

‚Záškoláctví svět nezlepší‘

Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová v pátek na twitteru hamburské protesty označila za velmi působivé. Hamburský ministr školství Ties Rabe ale poznamenal, že ačkoli podporuje snahy mladých lidí učinit svět lepším místem, nikdo ho nezlepší tím, že bude chybět ve škole.

Minulý měsíc se Thunbergová připojila k protestům ve Francii a předtím též v Belgii, kde se jí ze strany Evropské unie dostalo slibu vynaložení miliard eur na boj proti změně klimatu v příštím desetiletí.

Ich finde es sehr beeindruckend und wir sollten froh sein, dass auch heute wieder so viele junge Menschen für #Klimaschutz auf die Straße gehen. Gerade beim Klimaschutz brauchen wir doch junge Menschen, die sich für eine lebenswerte Zukunft einsetzen. #FridaysForFuture

12:38 – 01. 03. 2019

94 597

V prosinci mladá Švédka vystoupila na světové konferenci o klimatu v Katovicích a v lednu apelovala na účastníky Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Globální akce chystá iniciativa Fridays For Future na 15. březen. I studenti z několika českých měst ten den nepůjdou do školy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme