Hamburk se chystá na summit G20. Policie v ulicích očekává desetitisíce demonstrantů

Summity G20 cíleně vyhledávají levicoví radikálové, kteří chtějí na ulici demonstrovat proti mocným tohoto světa - i s použitím násilí. Summit G20 v Hamburku není výjimkou. Policie počítá s násilnými výtržnostmi. I proto povolala posily z celého Německa. Podle posledních informací bude na bezpečnost světových lídrů dohlížet kolem dvaceti tisíc policistů.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Hamburk dostal od německého státu na zabezpeční summitu 50 milionů eur," říká mluvčí hamburského senátu Jörg Schmoll. Město se chystá na desetitisíce demonstrantů, kteří protestují proti globalizaci, obchodu se zbraněmi, chudobě v rozvojových zemích. Většina chce demonstrovat bez násilí, část se na násilné střety s policií připravuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hamburk se chystá na desetitisíce demonstrantů. Reportáž z místa připravil zpravodaj Pavel Polák

„Vycházíme z toho, že militantních demonstrantů bude sedm až osm tisíc," přibližuje policejní mluvčí Timo Zill. Výtržnosti plánují levicoví radikálové, kteří se scházejí nedaleko hamburského výstaviště, kde se summit koná. A to v autonomním centru Rote Flora, někdejším divadle, které jako prázdnou budovu levicová scéna obsadila.

„Od toho se výslovně distancovat nemohu," říká Andreas Blechschmidt, mluví za levicové radikály. S násilím je podle něj potřeba počítat. Je to prý politické gesto. „Jsme proti summitu G20 a chceme této skupině odebrat její legitimitu. Je to jenom ekonomicko-politické fórum. To není platforma, na které se řeší otázky chudoby v Africe a současných válek," dodává.

Putin a Trump se spolu poprvé potkají v pátek v německém Hamburku

Číst článek

Hamburčané vědí, že tento víkend bude jiný než ty ostatní. Rozsáhlé stavební úpravy a zátarasy ve městě ale neuvidí.

"Náš bezpečnostní koncept v tak velkém městě, jako je Hamburk, stojí na lidech, ne na materiálu. V centru budou menší zátarasy, žádné vysoké ploty,"upřesňuje policejní mluvčí Zill.

A protože policie počítá s pouličními bitkami, zřídila v centru města záchytnou stanici až pro čtyři sta útočníků.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme