Střelec z hamburské modlitebny svědků Jehovových jednal sám. Motiv činu vyšetřovatelé zjišťují

Útočník, který před týdnem ve čtvrtek v hamburské modlitebně svědků Jehovových zabil sedm lidí a nakonec spáchal sebevraždu, jednal sám. Na úterní tiskové konferenci kriminalisté řekli, že dosavadní vyšetřování neprokázalo, že by střelec byl napojen na nějakou skupinu a že by za pozadím činu stál terorismus. Přesný motiv činu vyšetřovatelé zjišťují.

Hamburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie místo činu v Hamburku uzavřela

Vyšetřování neprokázalo, že by za pozadím činu stál terorismus | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Podle státního zástupce Arnolda Kellera nelze vyloučit, že útočník byl veden nenávistí vůči náboženskému společenství, protože se se svědky Jehovovými rozešel.

Identitu střelce policie oznámila krátce po činu, by jím Philipp F. původem z Bavorska. „V rejstříku trestů neměl jediný záznam,“ řekl Keller. Původní zprávy, že o něm policie v Bavorsku vedla záznamy kvůli drogovým deliktům, se nepotvrdily. Vyšetřovatelé v úterý sdělili, že se jednalo o jinou osobu shodného jména.

Philipp F. si zbraň pořídil loni v prosinci, pro její získání tehdy splnil všechny potřebné požadavky. Úřady sice ještě v lednu obdržely anonym, podle kterého zatajil psychické onemocnění, následná neohlášená kontrola ale žádné psychické problémy neukázala.

Německo chce po střelbě v Hamburku zpřísnit zbrojní zákony. Prvním krokem jsou psychologická vyšetření

Číst článek

Prohlídka v bydlišti Philippa F. také nezjistila žádné závažné porušení podmínek držení zbraně, mimo trezor byl nalezen jeden náboj, za což policisté na místě vyslovili ústní napomenutí.

Zpřísnění zákonů

Po útoku nalezli policisté ve střelcově bytě na 60 zásobníků s municí. Náboje si kupoval přes internet u různých prodejců.

Hamburský senátor pro vnitřní záležitosti Andy Grote, jehož funkce odpovídá regionálnímu ministrovi vnitra, na úterní tiskové konferenci řekl, že je třeba učinit vše, aby se podobným útokům předešlo. V této souvislosti poukázal na lednový návrh spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové.

Ta chce, aby se k držitelům zbraní vyjadřovaly nejen policejní a další bezpečnostní složky, ale také zdravotní instituce. Důležitý by tak byl psychologický posudek, který dosud potřebují jen lidé mladší 25 let.

Jednou z obětí útoku bylo i nenarozené dítě, jeho matka přežila. Zranění pak utrpělo devět lidí, jeden z nich nadále bojuje o život.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme