Hamíd Karzáí prezidentem Afghánistánu

Šéf prozatimní afghánské vlády Hamíd Karzáí usedne do prezidentského křesla. Do funkce ho podle očekávání v Kábulu dvěma třetinami hlasů zvolila v tajném hlasování Velká džirga, shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H. Karzáí | Foto: ČTK/AP

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na afghánskou televizi. Jak informuje spolupracovnice Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu v Kábulu Petra Procházková, sám Karzáí vystoupil ještě před oznámením výsledků s projevem, který připomínal programové prohlášení afghánské nové vlády. Velkou část věnoval boji proti korupci, kterou označil za hlavní překážku pro zahraniční investory.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková: Volby afghánského prezidenta

Schovívavě se přitom zmiňoval o hnutí Talibanu, které se podle něho v počátcích snažilo o ukončení války a o zavedení pořádku v zemi, ale které se s příchodem zahraničních žoldáků změnilo v extrémní sílu. Proto se domnívá, že by řadoví Talibové neměli být trestáni.

Proti Karzáímu kandidovali dětská lékařka Masuda Džalálová a vládní činitel Mahfúz Nídají. Prezidentské kandidatury se už dříve vzdali bývalý král Záhir Šáh a bývalý prezident Burhánuddín Rabbání, kteří bezezbytku podpořili Karzáího. Ten se těší důvěře také Spojených států, které mají na dění v Afghánistánu podstatný vliv.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme