Hanobení zahraničního majestátu už nebude v Německu trestné. Sněm reagoval na zneužití Erdoganem

Německo zrušilo trestný čin hanobení zahraničního majestátu. Příslušný návrh schválil v noci na pátek Spolkový sněm. Paragraf, který podle německé vlády nepatří do 21. století, využil loni turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k žalobě na německého satirika Jana Böhmermanna. Sněm také zrušil a zakázal dětská manželství.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Erdogan na kampani před dubnovým referendem

Turecký prezident Erdogan na kampani před dubnovým referendem | Zdroj: Reuters

„Myšlenka ‚urážky majestátu' pochází z dávno minulé epochy, nepatří už do našeho trestního práva," řekl nedávno ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD). Nařízení podle něj bylo zastaralé a nadbytečné.

Příslušný paragraf 103 trestního zákoníku dlouhá léta nikdo nevyužil. Až loni tak učinil turecký prezident vůči Böhmermannovi. Ten ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, a také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Vysmál se Erdoganovi, teď si může oddechnout. Německá prokuratura přestala stíhat satirika

Číst článek

Erdogan si to nenechal líbit a satirika zažaloval. Trestní stíhání Böhmermanna, které justice později zastavila, umožnil souhlas německé vlády, která si za to vysloužila velkou kritiku. Už tehdy se řada členů německého kabinetu shodovala na tom, že je třeba příslušný paragraf zrušit.

Zahraniční představitelé budou mít i po změně zákona možnost bránit se u německých soudů urážkám, nebudou už ale ve zvláštním postavení. Zatímco dosud za jejich urážku hrozil trest ve výši až tří let odnětí svobody, výjimečně pak až pěti let, nově bude trestem peněžitá pokuta nebo maximálně rok vězení. „Urážka hlav států je a zůstává trestná - ale nikoliv více, nebo méně než urážka každého jiného člověka," poznamenal k tomu ministr Maas.

Konec dětských manželství

Německo bude automaticky za neplatná považovat všechna manželství, v nichž je alespoň jeden z manželů mladší 16 let. Manželství bude nově možné uzavřít výhradně až po dosažení plnoletosti.

O změně příslušných zákonů se v Německu vedla debata především kvůli vysokému počtu běženců, kteří v posledních dvou letech do spolkové republiky přišli z muslimských zemí. V řadě z nich, třeba v Afghánistánu nebo Pákistánu, jsou svatby nezletilých poměrně časté, a tak počet takových svazků stoupl i v Německu.

Čtrnáctileté manželky budou volné. Německo chce anulovat dětské sňatky

Číst článek

V létě loňského roku jich podle centrálního registru cizinců bylo celkem 1475. Ve 361 případech byl alespoň jeden z partnerů mladší 14 let, v dalších 120 mu bylo 14 nebo 15 let. V drtivé většině takových případů jde přitom o mladé dívky, které se provdávají za starší muže.

„V Německu nesmí existovat žádná dětská manželství," nechal se už dříve slyšet ministr spravedlnosti Maas, podle něhož děti nepatří před oltář, ale do školy.

Nová právní úprava stanoví, že všechna dětská manželství budou automaticky neplatná. U mladistvých ve věku 16 až 18 let si Německo ponechá možnost manželství uznat. Soud tak může učinit v případě, že tomu budou nahrávat okolnosti. „To může být třeba případ, když už v takovém vztahu jsou děti nebo je žena těhotná," uvedl ministr spravedlnosti.

Mění se i pravidla uzavírání manželství v Německu - do takového svazku bude možné vstoupit výhradně až po dosažení plnoletosti. Dosud to bylo výjimečně možné už v 16 letech, pokud byl druhý z partnerů plnoletý a povolil to německý soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme