‚Úžasná reklama.‘ Svět upírá pozornost na summit Trumpa a Kima, Vietnamcům to lichotí

V Hanoji začíná dvoudenní americko-severokorejský summit. Jeho hlavními aktéry jsou samozřejmě prezidenti Spojených států a KLDR – Donald Trump a Kim Čong-un. Ale vrcholná schůzka se dotýká i obyčejných Vietnamců ve městě a v lecčems je i omezuje. Přesto naprostá většina z nich cítí hrdost, že mohou hostit tak důležitou akci. Reportáž z místa přináší Radiožurnál.

Hanoj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrcholná schůzka se dotýká i obyčejných Vietnamců ve městě a v lecčems je i omezuje | Foto: Luong Thai Linh | Zdroj: Reuters

Stačí, aby ulicí jednou jedinkrát projela policejní dodávka a z amplionů zaznělo „připravte se“. Každý, kdo má svůj obchod nebo restauraci do ulice, okamžitě ví, co má dělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Radiožurnálu přímo z Hanoje

„Stoly, židle nebo tabule s jídelníčkem. Všechno musí pryč. Musím to dát dovnitř do obchodu. Nemusíme zavřít, ale chodníky musí být okamžité volné,“ říká paní Mai Nguyen ve svém obchodu s plakáty.

Bezpečnost především

Ještě jednou zkontroluje, jestli venku nic nezapomněla. O několik minut později projede o ulici dál kolona amerického prezidenta Donalda Trumpa a míří z letiště do hotelu. Bezpečnost především. A tak už několik dnů před summitem policie obcházela restaurace a obchody a jasně nařídila, co musí nastat po povelu „připravte se“.

„Trump i Kim si vybrali Vietnam proto, že jsme bezpečná země. Kim ví, že moje vláda jeho bezpečnost pohlídá. Těch pár minut, kdy musí lidé vyklidit chodníky, přece nikoho nezabije,“ vysvětluje pan Vuong.

‚Celý svět o nás bude mluvit‘

Je na něm vidět, jak je hrdý, že Vietnam bude ve středu a ve čtvrtek zřejmě tou nejdůležitější zemí na světě. „Celý svět o nás bude mluvit. To je přece úžasná reklama,“ dodává.

Se svým typickým smyslem pro humor se Vietnamci také ptají, jaký bude další osud roztržitého severokorejského tlumočníka, který se zapomněl kdesi v útrobách Kimova vlaku.

Nejvyšší vůdce vystoupil bez něj a několik vteřin rozmlouval bez překladu s vietnamskými hostiteli. Vietnamci teď říkají, že zběsilý sprint tlumočníka ke svému šéfovi prý předznamenává úspěšný summit.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme