Hanojský summit bude jednat o severokorejském torpédu

V Hanoji začne bezpečnostní summit sdružení zemí jihovýchodní Asie. Na schůzce ministrů zahraničí ASEANu a dalších zemí včetně USA, Číny a KLDR se bude projednávat i březnový incident, při kterém severokorejské torpédo zničilo jihokorejskou vojenskou loď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H. Clintonová a R. Gates v Soulu | Zdroj: ČTK

Pátečnímu summitu předchází řada bilaterálních schůzek. Největší pozornost je věnována setkání ministrů zahraničí Čínské lidové republiky a USA. Hillary Clintonová totiž v Soulu slíbila uvalení nových sankcí vůči režimu Kim Čong-ila, kterým Čína v Radě bezpečnosti OSN zabránila.

Spory mezi Pekingem a Washingtonem se však týkají nejen odpovědnosti Pchjongjangu za tento incident, ale i plánovaných společných cvičení amerických a jihokorejských ozbrojených sil. Čína proti přítomnosti válečných plavidel v blízkosti svých teritoriálních vod ostře protestuje.

Summit má řešit také pohyb plavidel v mezinárodních vodách, především v Jihočínském moři, které Čína považuje za svou exkluzivní ekonomickou zónu.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme