Pediatr Asperger kolaboroval s nacisty, tvrdí historik. Měl posílat děti na smrt

Rakouský pediatr Hans Asperger aktivně spolupracoval s nacisty. Tvrdí to ve své studii otištěné v odborném časopise Molecular Autism rakouský historik lékařství Herwig Czech. Lékař, po kterém je pojmenována jedna z forem autismu, údajně posílal své pacienty do nechvalně známé vídeňské kliniky Am Spiegelgrund. Ta se podílela na takzvané vědecké eutanazii tělesně postižených a duševně nemocných dětí.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncentrační tábor v Osvětimi (ilustrační foto) | Foto: Dáša Kubíková

Nově objevené dokumenty a lékařské záznamy z doby nacismu údajně ukazují, že rakouský pediatr Hans Asperger se vlichocoval režimu tím, že posílal děti na vídeňskou kliniku Am Spiegelgrund.

'Účetní z Auschwitzu' půjde do vězení. Berlínský soud v 96 letech odsoudil příslušníka SS Oskara Gröninga

Číst článek

Tam byly metodicky zabíjeny duševně nebo fyzicky postižené děti podle teorie, že pro rasově čistou společnost nemají žádnou cenu. Na klinice bylo zabito dohromady 789 dětí.

Sám Asperger, který nebyl členem nacistické strany NSDAP, přitom ještě v roce 1980 v projevu na Vídeňské univerzitě krátce před svou smrtí tvrdil, že předávat děti nacistům odmítal, za což ho prý stíhala tajná policie gestapo.

Rakouský historik lékařství Herwig Czech ve své studii napsal, že Asperger se přizpůsobil nacistickému režimu a „za svá ujišťování o loajalitě byl odměňován kariérními příležitostmi“.

Akademici univerzity v anglickém Cambridge v úvodníku aktuálního vydání časopisu Molecular Autism poznamenali, že Asperger „se vědomě stal zubem v soukolí nacistické vraždící mašinerie“ a také „součástí očí a uší Třetí říše“.

„Nikdo s diagnózou Aspergerova syndromu by se neměl cítit nijak poskvrněn touto velmi problematickou historií,“ řekla BBC ředitelka britského Centra pro autismus Carol Poveyová.

„Očekáváme, že tato zjištění zažehnou rozsáhlou debatu mezi 700 tisíci autisty a jejich rodinami v Británii, zvláště mezi těmi, kteří se ztotožňují s termínem 'Asperger',“ řekla expertka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme