Hans-Dietrich Genscher slaví 85. narozeniny

Převratné události roku 1989 měly dominový charakter. Jedna událost dala do pohybu druhou. Nebyl to ovšem automatický pád. Do některých kamenů bylo potřeba pořádně strčit, aby padly. O jedno takové postrčení událostí vpřed se postaral tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, který dnes slaví 85. narozeniny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze, Lobkovický palác.

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze, Lobkovický palác. | Foto: Filip Jandourek

"Svoboda a mír, to jsou ty nejcennější věci, které vůbec můžeme mít. Přinesl nám je pád Berlínské zdi a konec Studené války. A já osobně to pociťuju s velkou vděčností - jako někdo, kdo prožil druhou světovou válku jako dítě a kdo musel jako patnáctiletý kluk obsluhovat protiletadlové dělo."

Tak odpověděl Hans-Dietrich Genscher před více než dvěma lety v Lobkovickém paláci, ve kterém je německá ambasáda. A ve kterém byla i v roce 89.

V roce 89 byly v zahradách velvyslanectví tisíce východoněmeckých uprchlíků. Genscher tam přijel 30. září a vystoupil na balkon.

"Přišli jsme k vám, abychom vám řekli, že můžete emigrovat." Touhle větou se Hans-Dietrich Genscher zapsal do německých učebnic dějepisu. Tisícům uprchlíků oznámil, že jejich cesta na Západ je volná.

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze, Lobkovický palác. | Foto: Filip Jandourek

Tušil tehdy, že právě tímhle dává do pohybu události, které vyvrcholí pádem Berlínské zdi?

"Ani já, ani ti uprchlíci jsme si ničeho takového vědomi nebyli. My v západním Německu jsme byli uprchlíkům vděční, že se k takovému odvážnému kroku odhodlali. Protože to přitáhlo pozornost světa na situaci v NDR. Pokud ze země prchají lidé v takových počtech, tak pro to přece musí existovat nějaké skutečné zdůvodnění. Mnoho lidí v západní Evropě to vyburcovalo."

Balkonu německé ambasády, odkud Hans-Dietrich Genscher promluvil k uprchlíkům, se dnes říká Genscherův balkon. Je tam také pamětní deska a na ní jeho památná věta.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme