Jak se opouští monarchie? Cesta Harryho a Meghan za finanční nezávislostí bude trnitá, varují experti

Jsou to dva týdny, co vévoda Harry s manželkou Meghan ohlásili, že se vzdávají své role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali „finančně nezávislými“. Rozhodnutí vévody a vévodkyně ze Sussexu od té doby plní přední stránky britských médií, kolem takzvaného megxitu přesto zůstává řada otázek nezodpovězených. Ty nejpalčivější se týkají právě finanční nezávislosti a budoucnosti značky Sussex Royal, kterou si nechali loni zaregistrovat.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Harry s Meghan Markleovou

Princ Harry s Meghan Markleovou | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Věci se daly do pohybu téměř ihned po 8. lednu, kdy manželský pár odchod z předních královských funkcí oznámil. Pouhý den poté nechalo londýnské muzeum Madame Tussauds odstranit jejich voskové figuríny, které zařadilo do kolekce královské rodiny po jejich svatbě v květnu 2018. Otázku jejich budoucího postavení začala okamžitě řešit nejen britská média a veřejnost, ale i královská rodina samotná.

Megxit není o nic menší drama než brexit, Harry a Meghan z královské ‚firmy‘ nemohou jen tak odejít

Číst článek

„Harry a Meghan dali jasně najevo, že nechtějí být ve svých nových životech závislí na veřejných financích. Dohodlo se proto, že nastane přechodné období, během něhož... budou trávit čas v Kanadě a ve Spojeném království,“ uvedla v tiskovém prohlášení z minulého pondělka po setkání s Harrym královna Alžběta II.

Konečné rozhodnutí o postavení Harryho a Meghan pak padlo tuto sobotu. Podle prohlášení Buckinghamského paláce jim zůstanou tituly vévoda a vévodkyně ze Suxessu, pozbývají ale oslovení „Jejich královská Výsost“. Kromě toho z dohody vyplývá, že manželský pár nebude plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a zároveň nebudou placeni z veřejných prostředků.

Co tato „finanční nezávislost“ vlastně znamená? 

Novinky v rodinných financích

Jak upozorňuje britská BBC, příjem manželského páru je z 95 procent tvořen finančními prostředky od Harryho otce. Tyto náklady princ Charles hradí z výnosů Cornwallského vévodství, které je od 14. století zdrojem příjmů pro každého následníka trůnu.

Nejde přitom o malou sumu – jen v letech 2018 a 2019 činily výnosy vévodství přes pět milionů liber (147 milionů korun). Z těchto peněz princ Charles financuje veškeré oficiální a některé soukromé aktivity nejen Harryho a Meghan, ale i staršímu synovi Williamovi a jeho manželce Kate.

Princ Harry je smutný z opuštění královských závazků. ‚Chtěli jsme dále sloužit královně,‘ řekl

Číst článek

Jak píše britský server s odvoláním na víkendovou dohodu, přísun peněz od otce by Harrymu měl zůstat i poté, co dohoda o „rozluce“ s královskou rodinou začne letos na jaře oficiálně platit. Není ale jasné, jestli zdrojem těchto prostředků zůstanou jen výnosy Cornwallského vévodství, půjdou z peněz samotného Charlese nebo půjde o kombinaci obojího.

Dalších asi pět procent financí pro Harryho a Meghan dosud pocházelo z královnina rozpočtu, který jí přiděluje ministerstvo financí. Právě o tyto peníze by manželský pár měl nově přijít a některé prostředky budou muset do kasy navíc vracet.

Konkrétně jde o peníze, které Harry s Meghan utratili za renovaci svého britského sídla Frogmore Cottage v hrabství Berkshire – dohromady jde o 2,4 milionu liber, tedy víc než 70 milionů korun. Za pronájem desetipokojového domu navíc budou muset začít platit nájem.

Čím se budou živit?

Komentátor Hošek k prohlášení prince Harryho a Meghan: Bezprecedentní pokus vylézt ze zlaté klece

Číst článek

Ještě než se přivdala do britské královské rodiny, živila se Meghan jako herečka a například za každý díl seriálu Kravaťáci si vydělala asi 50 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,1 milionu korun. Psala také lifestylový blog a vytvořila i vlastní kolekci pro jednu z kanadských módních značek. Kariéry se ale musela vzdát.

Jako „přední“ členové královské rodiny si Harry a ani Meghan nemohli sami vydělávat, což by podle svých slov chtěli změnit. Co přesně by ale měli dělat, je stále předmětem spekulací.

„Myslím si, že mohou získat peníze z psaní knih a nejspíš i z televize. Hovoří se o tom, že se Harry a Meghan dohodli s Oprah Winfreyovou,“ říká pro BBC autor knížky o královských financích David McClure. A právě za podobná veřejná vystoupení by podle britských médií mohli dostávat i tisíce liber.

Kdo ponese náklady za ochranku?

Další spekulace panují kolem toho, kdo ponese náklady na bezpečnostní opatření života Harryho rodiny v Kanadě, kde chce vévoda a vévodkyně částečně žít. Ochranka královského páru a jeho majetku je placena z peněz daňových poplatníků a jen za loňský rok se tato částka vyšplhala na 650 tisíc liber (přes 19 milionů korun).

V případě stěhování do Kanady ale tato částka mohla být ještě vyšší – podle některých odhadů by mohla jít i přes milion liber „Jsem si jistý, že o tom budou velmi horké diskuse mezi kanadskou a britskou vládou,“ uvedl o víkendu pro BBC McClure.

Podle britských médií už o zajištění bezpečnosti Harryho a Megan údajně hovořil i kanadský premiér Justin Trudeau, který ujistil královnu, že se na ochraně manželského páru bude podílet i kanadská státní kasa.

Hradit polovinu z odhadovaného milionu liber ročně by nicméně mohlo vyvolat pobouření kanadské společnosti a poškodit obraz královské rodiny v Kanadě. Podle deníku The Guardian je proto ve hře i varianta, že si tyto náklady budou Harry s Meghan hradit sami z peněz od prince Charlese.

Co bude se značkou Sussex Royal?

Jednou z nejčastěji skloňovaných možností, jak by si manželský pár mohl po odstřihnutí se od veřejných zdrojů vydělávat, se stala jejich vlastní obchodní značka Sussex Royal, kterou si nechali Harry s Meghan loni zaregistrovat. Ochranná známka se vztahuje na zboží nejrůznějšího druhu – od oblečení, přes kosmetiku až po knížky – a kromě Británie má platit také v dalších zemích včetně Austrálie, Kanady, Spojených států i zemí Evropské unie.

Prodej produktů pod značkou Sussex Royal by tak podle odborníků mohl Harrymu a Meghan vynést miliony liber. Odebrání královských titulů jim však situaci značně komplikuje.

„Tvrdý krok Buckinghamského paláce je pro pár, který doufal, že bude vedle plnění některých královských povinností vést vlastní podnikání, nevítanou ranou,“ píše britský Guardian, podle kterého budou Harry s Meghan možná tlačeni k tomu, aby kvůli odebrání titulů název změnily.

Značka, která má ve znaku spletená písmena H a M doplněná o královskou korunu, je přitom klíčovou součástí prezentace Harryho s Meghan – znak se objevuje na jejich instagramovém účtu, webových stránkách a má být znakem také jejich plánované charitativní nadace.

Definitivní rozhodnutí o podmínkách využívání značky zatím nepadlo, případné vynucení změny názvu by ale bylo velice „nákladné a neuvěřitelně komplikované“, varuje pro Guardian PR odborník Mark Borkowski, podle kterého by se proti takovému kroku měl manželský pár bránit soudní cestou.

David Haigh – generální ředitel společnosti Brand Finance, která se zabývá posuzováním hodnoty značek – nicméně vidí východisko v tom využívat Sussex Royal pouze pro charitativní účely. Další možností je pak podle něj název značky změnit co nejdříve, dokud není tak zaběhlá. „Osobně si ani nemyslím, že by to byla zrovna dobrá značka,“ říká pro Guardian s tím, že by pár měl vytvořit značku jinou.

Podle Haigha nicméně Harry s Meghan museli být o podobných problémech předem dobře informováni, nepříjemné situaci se proto mohli předem vyvarovat. „Mohli mít odlišné ochranné známky pro obchodní aktivity a takové, které by ukazovaly, že se nesnaží vydělávat na jejich královském dědictví – alespoň ne tak očividně.“

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme