Až 25 let vězení. Porota uznala amerického producenta Weinsteina vinným ze znásilnění

Porota uznala amerického producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního napadení a ze znásilnění. V několika bodech obžaloby jej osvobodila, včetně těch, za něž mu hrozilo až doživotní vězení, píše agentura Reuters. Weinsteinovi nyní hrozí maximálně 25letý trest. Podle Reuters jde o přelomový verdikt v případu, který odstartoval celosvětové hnutí MeToo proti sexuálnímu násilí a obtěžování.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 23:45 24. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Producent Harvey Weinstein o berlích dorazil k soudu.

Producent Harvey Weinstein o berlích dorazil k soudu. | Zdroj: Reuters

Sedmašedesátiletého filmového magnáta porota usvědčila ze sexuálního napadení bývalé asistentky Mimi Hayleiové v roce 2006 a ze znásilnění bývalé začínající herečky a nynější kadeřnice Jessiky Mannové v roce 2013. Od roku 2017 ho v rámci MeToo obvinilo ze sexuálního napadení a obtěžování více než 80 žen. Weinstein si podle zpráv ze soudní síně verdikt vyslechl v klidu. Při odchodu se opíral o právničku Donnu Rotunnovou a používal chodítko, všímá si Reuters.

V New Yorku začal soud s producentem Weinsteinem. ‚Nebude referendem o MeToo,‘ řekl soudce

Číst článek

Mannová u soudu přirovnala Weinsteina k postavám doktora Jekylla a pana Hyda z knihy spisovatele Roberta Louise Stevensona – na veřejnosti se podle ní měl chovat šarmantně, v soukromí pak ale propadal záchvatům vzteku. Před znásilněním v roce 2013 dle svých slov s producentem sexuální vztah neměla.

Právě dobrovolný přátelský i sexuální vztah obviňujících žen k Weinsteinovi byl jedním z argumentů, který používala v procesu producentova obhajoba. Ženy podle Weinsteinových advokátů pouze zneužívaly jeho moci a peněz. Poukazovala rovněž na vzájemné e-maily Weinsteina s Mannovou, které měly dokládat jejich přátelství.

‚Chod historie‘

Státní zástupce Cyrus Vance po zaznění verdiktu prohlásil, že se jedná o „nový den“ pro oběti sexuálního napadení v USA, „protože Harvey Weinstein konečně nese zodpovědnost za zločiny, které spáchal“. Pochválil rovněž ženy, které se nebály vyjít se svými traumatizujícími zážitky na veřejnost, čímž podle něj „změnily chod historie“. „Weinstein je zlý mnohonásobný sexuální predátor, který zneužíval své moci k vyhrožování, znásilňování, napadání a podvádění, zesměšňování a umlčování svých obětí,“ dodal prokurátor.

Weinsteinova právnička Donna Rotunnoová uvedla, že bývalý producent je verdiktem zklamaný. „Harvey je velmi silný. Harvey je neuvěřitelně silný. Postavil se k tomu jako chlap,“ prohlásila před budovou soudu Rotunnoová. Podle agentury AP měl Weinstein po zaznění verdiktu kamenný obličej a šeptal něco svým právníkům. „Jsem nevinen. Jsem nevinen. Jak se tohle může stát v Americe?“ řekl podle jednoho ze svých obhájců.

Po vynesení verdiktu byl producent ze soudní síně vyveden v poutech. Konečný rozsudek má být vynesen 11. března, píše britský list The Guardian. Weinstein za svou kariéru produkoval velké množství úspěšných filmů, které si na Cenách Akademie odnesly celkem 81 zlatých sošek.

gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme