Pět let vězení kvůli zdraví? Obhájci v dopise prosí soudce o mírnější trest pro producenta Weinsteina

Obhájci bývalého filmového producenta Harveyho Weinsteina požádali dopisem soudce newyorského soudu o vynesení mírného trestu s ohledem na Weinsteinovo zdraví. Soud ho uznal v únoru vinným ze sexuálního napadení a znásilnění, za což mu hrozí 29 let vězení. Obhájci ale žádají pro sedmašedesátiletého muže, který má za sebou operaci srdce, pětileté vězení. O výši trestu se má rozhodnout ve středu.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harvey Weinstein v únoru 2020

Harvey Weinstein v únoru 2020 | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

„Prosím, přijměte tento dopis jako naši žádost, aby soud panu Weinsteinovi uložil pětileté vězení,“ stojí v listu, pod nímž jsou podepsáni tři producentovi obhájci a který je adresován soudci Jamesi Burkemu.

Harvey Weinstein míří za mříže. ‚Klíčový moment pro debatu o sexuálním násilí,‘ říká Silvie Lauder

Číst článek

Verdikt o Weinsteinově vině je považován za klíčové rozhodnutí v kauze hnutí Me Too, které rozpoutala v roce 2017 obvinění ze sexuálních deliktů spáchaných Weinsteinem, napsala agentura Reuters.

Únorové rozhodnutí se týká jen dvou případů, a to napadení asistentky produkce Mimi Haleyiové a znásilnění Jessiky Mannové, která se chtěla stát herečkou. Případy se staly v letech 2006 respektive 2013.

Weinstein se po vynesení rozhodnutí o vině podrobil zákroku, při němž mu byla odstraněna krevní sraženina, a pak se musel vrátit do newyorské věznice na Rikers Island.

Věk, zdraví i charita

Ve svém dopisu obhájci uvádějí, že by se při vyměřování výše trestu měl brát ohled nejen na Weinsteinovo zdraví a věk, ale také na jeho „zásluhy a charitativní činnost“. „To, čeho dosáhl, i zápasy, jimiž prošel, jsou prostě pozoruhodné a neměly by být kvůli rozhodnutí poroty opominuty,“ napsali obhájci.

V procesu šlo o více případů a ve dvou vážnějších porotci Weinsteina neshledali vinným. Za ně mu hrozilo i doživotí.

Prokurátoři ve svém doporučení minulý týden uvedli, že by Weinsteinovi měla být délka pobytu ve vězení vyměřena nejen s ohledem na usvědčení ze sexuálního napadení dvou žen, ale i s přihlédnutím k „celoživotnímu zneužívání jiných“. „Za svého života v období dospělosti Weinstein postrádal schopnost chápat druhé a jednal s nimi pohrdavě a nelidsky,“ tvrdí ve svém dopise soudci Burkemu žalobce Cyrus Vance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme