Hasan Rouhání se stal íránským prezidentem, do úřadu jej uvedl duchovní vůdce Alí Chameneí

Novým prezidentem Íránu se stal Hasan Rouhání. Po dnešním slavnostním uvedení do úřadu ho v neděli čeká ještě přísaha před poslanci. Poté musí sestavit svoji vládu, parlament mu bude schvalovat každého jednotlivého ministra. Končí tak éra dosavadního kontroverzního prezidenta Ahmadínežáda, který Írán vtáhl do mezinárodní izolace a hospodářských potíží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasana Rouháního (stojící) uvedl do funkce íránského prezidenta duchovní vůdce Alí Chameneí (uprostřed)

Hasana Rouháního (stojící) uvedl do funkce íránského prezidenta duchovní vůdce Alí Chameneí (uprostřed) | Zdroj: Reuters

Když si Íránci v polovině června Rouháního nečekaně zvolili prezidentem, mnoha obyvatelům Islámské republiky svitla naděje na uvolnění poměrů v zemi.

Světové společenství však nezajímá jen situace v samotném Íránu, ale také jeho zahraniční politika, včetně kontroverzí kolem jaderného programu. A k tomu má Hasan Rouhání opravdu hodně co říci – v minulosti totiž řadu let spadaly do jeho kompetence a řadu let o něm vedl se Západem rozhovory.

„Zvládli jsme jaderné technologie v tom smyslu, že máme k dispozici vše, co je potřeba. Když jsem se před lety ujal jaderného programu, měli jsme nějakých 150 centrifug. Když jsem z čela Nejvyšší rady národní bezpečnosti odcházel, bylo už jich asi 1700,“ chlubil se nedávno Rouhání v íránské televizi – a to ani nepřišla řeč na skutečnost, že dnes už se centrifugy pro výrobu obohaceného uranu počítají na tisíce.

To co je pro Západ varováním, Íránci pyšně označují za důkaz vyspělosti země. I proto se ani relativně umírněný Rouhání nechce jádra vzdát – zároveň má ale v úmyslu urovnat spory se Západem.

Mezinárodní sankce skončí, věří prezident

„Díky prozíravosti a naději se nám podaří všechny problémy zvládnout. Podaří se nám vyřešit otázky kolem jaderného programu. Zrušeny budou také mezinárodní sankce a nastane nový ekonomický rozmach Íránu,“ věří Rouhání.

Prezident ale zdaleka není jediným politikem, který v Íránu rozhoduje o tak zásadních věcech, jako je jaderný program a diplomacie. Zároveň však odborníci poukazují na to, že do prodlužování nebo naopak utlumení krize kolem Islámské republiky může výrazně zasahovat i Západ.

„Pokud Spojené státy přistoupí na dojednané řešení, ze kterého by měli nějaký prospěch také Íránci, pak věřím, že za Rouháního vlády bude dosaženo dlouhodobého, trvalého řešení jaderné problematiky,“ řekl v BBC bývalý britský velvyslanec v Teheránu sir Richard Dalton.

Břetislav Tureček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme