Obžaloba je nepodložená, cítím se nevinný, prohlásil kosovský exprezident před tribunálem v Haagu

Kosovský exprezident Hashim Thaçi v pondělí poprvé stanul před soudcem zvláštního tribunálu pro Kosovo v Haagu. Jeden z bývalých vůdců povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) minulý týden rezignoval na svou funkci kvůli obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti za bojů se Srbskem v 90. letech minulého století. U soudu prohlásil, že s obviněními nesouhlasí a cítí se nevinen ve všech bodech obžaloby, uvedla agentura Reuters.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovský exprezident Hashim Thaçi před soudcem zvláštního tribunálu pro Kosovo v Haagu | Foto: Jerry Lampen | Zdroj: Reuters

„Vaše ctihodnosti, obžaloba je naprosto nepodložená a cítím se nevinný,“ pronesl dvaapadesátiletý Thaçi. Na úřad prezidenta rezignoval minulý týden poté, co se dozvěděl o svém formálním obvinění. Nedlouho poté byl zatčen a přepraven do Haagu.

Prokurátoři tribunálu spolu s ním obvinili i další někdejší vůdce UÇK – o den dříve byl zatčen bývalý předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi. Dalším obviněným je mimo jiné bývalý předseda parlamentu a šéf opoziční strany Kadri Veseli.

Tribunál v Haagu obvinil kosovského prezidenta Thaçiho z válečných zločinů. Po rezignaci byl zatčen

Číst článek

Desetibodová obžaloba viní Thaçiho z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti za jeho roli ve vedení UÇK, jejíž bojovníci jsou viněni z nelegálního věznění, zneužívání a vražd zadržených oponentů a údajných zrádců, přiblížila už dříve agentura AP.

Prokuratura už v červnu informovala o existenci obžalovacího spisu, podle něhož jsou Thaçi a ostatní zodpovědní za vraždy 100 civilistů. Pokud by ho soud shledal vinným, hrozilo by mu až doživotní vězení.

Hashim Thaçi patřil k vůdcům povstalecké armády UÇK, která v letech 1998 až 1999 bojovala proti režimu v Bělehradu s cílem odtrhnout Kosovo od Srbska. V současné době je ve stejné vazební věznici, kde pobýval a zemřel jeho hlavní rival a srbský exprezident Slobodan Milošević, píše Reuters.

Cílem pondělního slyšení je mimo jiné seznámit Thaçiho s body obžaloby a zajistit, aby byla respektována jeho práva.

Kosovský tribunál

Tribunál pro Kosovo vznikl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele v roce 2015, na základě zprávy Rady Evropy z roku 2011 obsahující obvinění, že bojovníci UÇK obchodovali s lidskými orgány, které odebírali vězňům, a že zabíjeli Srby i Albánce.

Tribunál má soudit bývalé velitele povstalecké UÇK, která bojovala za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Ačkoliv je součástí kosovského soudnictví, sídlí z bezpečnostních důvodů v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.

Válka za nezávislost Kosova na Srbsku si vyžádala přes 10 tisíc životů, většinou kosovských Albánců. Osud více než 1600 nezvěstných zůstává neznámý. Boje skončily po 78 dnech náletů NATO, které bombardovalo srbské síly.

Kosovo, ovládané Albánci, vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Uznalo jej mnoho západních států, nikoli však Srbsko a jeho spojenci Rusko a Čína.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme